D'Epere opet spaja Srbe i Francuze
Vujići iz Brusnice kod Gornjeg Milanovca nisi ni sanjali da će se jednog dana oroditi sa familijom francuskog generala Franša d' Epera, veoma poštovanog komandanta savezničke vojske na Solunskom frontu. Pod njegovom komandom, bar onom najvišom, borili su se, naravno pod drugim kapama, i brojni Vujići koji su legendarnog francuskog generala neizmerno cenili, kao, uostalom i ceo srpski narod.
I, dok su drugima ostale uspomene na slavnog vojskovođu, brusničkim Vujićima je pripala čast da se orode sa osvedočenim prijateljem srpskog naroda kojeg se i posle toliko godina rado sećaju. Posle mnogo godina u Parizu su se sreli Sigolen Franš d' Epere, praunuka proslavljenog vojskovođe i Milan Vujić čiji su roditelji pre nekoliko decenija otišli u Francusku trbuhom za kruhom. I tako, Vujići su vazda poštovali Francuze, a Francuzi su se divili hrabrosti srpskog naroda, a kada se u sve umešala i emotivna privlačnost, Sigolen je postala Milanova supruga i snaha Vujića.
- U životu, izgleda, ništa nije slučajno. Moj pradeda je veoma poštovao i voleo srpski narod, deo tih njegovih osećanja se preneo i na mene, a kada se u moj život uselio Milan, bilo je jasno da ću i ja svoj život dobrim delom vezati za Srbe i Srbiju - ističe gospođa Sigolen koja je svom slavnom prezimenu udajom za Milana dodala i prezime Vujić.
Turistička atrakcija
- Nadamo se da ćemo uspeti da napravimo takvu muzejsku postavku koja će biti centar turističke ponude za sve one koji uživaju u prirodnim, kulturnim i istorijskim dobrima rudničkog kraja. Iskreno se nadamo da će mnogi Francuzi, na njih najviše računamo, biti redovni gosti rudničkog kraja - kaže Sigolen.
Milan i Sigolen vode život na relaciji Pariz - Brusnica - selo Varnice koje se nalazi pod samim ugašenim vulkanom Ostrvica na planini Rudnik gde su našli svoj duhovni mir i gde imaju sve uslove da iskažu i ono što je umetničko u njima. U Varnicama su školu koju je poslednji učenik napustio još davno preuredili u Slikoviti muzej Srbije u kojem se nalaze eksponati od Prvog srpskog ustanka do danas koji su vezani za srpski narod i srpsku narodnu tradiciju. U bivšim školskim učionicama našlo se mesta za stare novine, stare izbledele ali veoma vredne fotografije, raznorazni plakati iz različitih istorijskih vremena, slike koje ilustruju bogatstvo srpske narodne nošnje i običaja, vremešne razglednice, stare poštanske marke i još mnogo predmeta koje su Sigolen i Milan spasli od zaborava i propadanja. Takođe, Milan je zaljubljenik u prepariranje ptica i životinja, te će jedan deo ove postavke biti određen i za životinjski svet Srbije.
- Sav posao oko opremanja muzeja u školi u Varnicama deo je naše želje da se donekle poljuljano prijateljstvo Francuske i Srbije događajima u skorijoj istoriji preporodi na dobrobit i srpskog i francuskog naroda. Oni su to prijateljstvo kovali u najžešćim ratnim okršajima u Prvom svetskom ratu i sigurni smo da ćemo u tome uspeti - naglašavaju Milan i gospođa Sigolen Franše d' Epere Vujić koja je po struci dizajner vizuelne komunikacije, vrstan poznavalac etnologije i zaljubljenik u umetničko uramljivanje starih fotografija i dokumenata...
Život Sigolen Franše d' Epere Vujić još jednom se pokazuje da iver ne pada daleko od klade. Sigolen je nasledila osećanja svog pradede prema srpskom narodu i dogradila ih i oplemenila ga brakom sa Milanom Vujićem. Čuveni vojskovođa je do kraja života gajio neskrivenu ljubav prema srpskom narodu, a njegova praunuka nastavlja da gradi most prijateljstva između srpskog i francuskog naroda čije je temelje postavio njen pradeda čuveni francuski vojskovođa i poštovalac Srbije i Srba.