Politika tamni vilajet
Jedini politički angažman u kojem učestvuje više od polovine građana Srbije jeste glasanje na izborima, gde je verovatno sve ostalo što se tiče političkog sistema građanima i danas uglavnom nepoznanica.
Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost u saradnji sa Ipsos stratedžik marketingom već nekoliko godina radi na istraživanju "Učešće građana u demokratskim procesima u Srbiji".
Poverenje u političare
* ne govore istinu 68%
* nisam siguran 23%
* uglavnom govore istinu 9%
Rezultati poslednjeg istraživanja pokazuju da i dalje manje od trećine građana učestvuje u političkom životu Srbije, ili bar veruje u efikasnost građanskog učešća.
Više od 60 odsto građana smatra da ne zna ništa ili zna malo o lokalnoj samoupravi, republičkoj Vladi, Skupštini Srbije i sistemu uređenja vlasti, a čak 70 odsto ne zna ništa ili vrlo malo o ulozi poslanika.
Samo 14 odsto građana veruje da poslanici u Skupštini Srbije zastupaju interese običnih ljudi, dok 71 odsto smatra da poslanici u Skupštini više brinu o interesima svojih političkih stranaka nego o interesima građana.
Poverenje da građanski angažman može da utiče na promene stvari se smanjilo u odnosu na prethodnu godinu, posebno kada su u pitanju glasanje na izborima, učešće u demonstracijama i protestima, povezivanje sa nevladinim organizacijama, i organizovanim akcijama putem interneta i društvenih mreža.
KAKO DOĆI DO PROMENA U SRBIJI
* preko medija 40% građana
* na lokalnim izborima 39% građana
* na republičkim izborima 37% građana
* članstvom u partiji 32% građana
* kontaktiranjem poslanika 19% građana
* preko interneta i društvenih mreža 18% građana