Georgije oteran, presušili dolari
Patrijarh srpski gospodin Irinej (Gavrilović), stiže u subotu 12. septembra u Kanadu gde trenutno privremeno upravlja i Eparhijom kanadskom Srpske pravoslavne crkve. Njegova svetost tokom ove posete, koja traje do 23. septembra, služiće, u nedelju 13. septembra, prvu Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Preobraženja Gospodnjeg u Miltonu.
Patrijarh će za vreme boravka nastojati da razmrsi zapetljanu finansijsku situaciji u ovoj eparhiji, gde je od majske smene vladike kanadskog Georgija zavladala totalna besparica, a eparhijski račun sa oko 700.000 dolara zamrznut je u banci do izbora novog stalnog kanadskog episkopa SPC.
Sekretar Eparhije kanadske, sveštenik Aleksandar Crnogorac, tvrdi, za beogradske medije, da ta eparhija, zbog zabrane korišćenja računa, nije mogla da izmiri tekuće obaveze prema državi, pa će biti prinuđena da plati i zateznu kamatu na dug. On je rekao da je dug prema kanadskoj državi 20.000 dolara i da će zbog toga sveštenici tražiti od patrijarha blagoslov za tužbu protiv banke.
- Mislim da će patrijarh dati blagoslov da tužimo banku - kazao je Crnogorac.
Zašto patrijarh ne dolazi u Misisagu?
Crkva u Misisagi ovog vikenda proslavlja svoju slavu Sabor srpskih svetitelja. U Misisagi se takođe 12. i 13. septembra održava srpski kulinarski festival.
- Patrijarh bi zato trebalo u nedelju da služi liturgiju u Misisagi, a ne u manastiru u Miltonu. Crkva živi od priložnika i zarade sa prigodnih manifestacija. U Misisagi će danas i sutra biti mnogo Srba, a bilo bi ih još i više da dolazi patrijarh. Primera radi, na srpskom kulinarskom festivalu u Kičineru zaradi se oko 100.000 dolara. U Misisagi bi zarada mogla biti i daleko veća, ako bi u nedelju u crkvi bio patrijarh - smatraju sagovornici "Vesti".
Poznavaoci eparhijskih prilika kažu da su zapanjeni ne samo izjavom da će se od patrijarha tražiti blagosiljanje tužbe, već i podatkom da Eparhija od maja meseca, kada je ražalovan vladika Georgije, nije uspela da ostvari ni tekući prihod od 20.000 dolara, za izmirivanje redovnih obaveza.
- Ako za prethodna četiri meseca nisu uspeli da prihoduju ukupno 20.000 dolara od priloga vernika i naplate verski obred, te od prodaje sveća i suvenira, a imali su nekoliko crkvenih svečanosti, nejasno je kako onda nameravaju da realizuju godišnji eparhijski budžet koji je iznad 650.000 dolara. Kad se ta svota podeli na 12 meseci, Eparhija treba mesečno da prihoduje oko 55.000 dolara. Očigledno je da više nema izdašnih priložnika i donatora iz vremena vladike Georgija - kažu sagovornici "Vesti" upućeni u eparhijsko poslovanje.
Blokiranih 700.000 dolara u eparhijskom fondu, napominju oni, "rezervna su sredstva i ne umnožavaju se sama od sebe".
- Ukoliko se te pare spiskaju, Eparhija nema više ni žute banke. Zato sveštenici treba da objasne patrijarhu i narodu kako će ubuduće uspevati da zarade novac za pokrivanje redovnih eparhijskih troškova. Tužbom protiv banke neće se ništa rešiti, osim što će Eparhija imati troškove suđenja. Banka mora da se drži kanadskih propisa i nema podizanja blokiranih para sve dok traje privremeno stanje u Eparhiji, odnosno do postavljenja novog episkopa - poručuju sagovornici "Vesti".
Pred kanadskim bankarskim i državnim ustanovama, napominju upućeni, jedino je legalan Eparhijski savet, koji je izabran u vreme vladike Georgija i čiji mandat traje do 2017. godine.
- Taj savet ni moralno ni prema kanadskim pravnim, ali i srpskim crkvenim propisima, ne sme dozvoliti da novi episkop, kad god da on bude postavljen, zatekne praznu eparhijsku praksu. Jer, u suprotnom mogao bi da snosi i zakonsku odgovornost - zaključuju pravnici u kanadskoj eparhiji.