Većina protiv smene episkopa?
Episkop kanadski Georgije Đokić danas bi na Svetom arhijerejskom saboru (crkvenoj skupštini) trebalo da da svoju izjavu nakon završenog čitanja izveštaja sinodske komisije. Postoji i opcija da se posle Georgijevog pročita i izveštaj sinodske komisije u vezi s vladikom mileševskim Filaretom, pa da njih dvojica potom daju svoje odgovore Saboru.
Georgije je, kako se saznaje od članova crkvene skupštine, u subotu dobio na ruke kopiju sinodskog izveštaja i na njemu nema potpisa episkopa zapadnoameričkog Maksima Vasiljevića. Komisiju je, podsetimo, predvodio episkop raško-prizrenski Teodosije Šibalić, a sačinjavali je vladika Vasiljević, sveštenici Velibor Džomić iz Mitropolije crnogorsko-primorske i Đuro Kršnjar iz Novogračaničke mitropolije, kao i Veroslav Đurđević iz Hamiltona.
- Činjenica je da se protiv Georgijeve i Filaretove smene peticijom izjasnio čak 21 episkop (saborska većina), na čelu sa vladikom bačkim Irinejom Bulovićem, ali niko ne traži patrijarhovu smenu, niti je iko udario na ličnost poglavara SPC. Žestoka polemika se vodila oko toga da se Sinod kao niža saborska instanca postavlja iznad Sabora. Da to čini kako u slučaju optužene dvojice episkopa tako i povodom drugih crkvenih odluka koje su u saborskom domenu - podsećaju pojedini članovi Sabora.
Zanimljivo je da je na Sabor po pozivu iz Sinoda u petak došao i penzionisani vladika Atanasije Jevtić, iako umirovljeni episkopi nemaju pravo glasa. Od Jevtića se, kako se nezvanično saznaje u srpskom episkopatu, očekuje da pomenute sinodske izveštaje upodobi s crkvenim kanonima i pretvori ih u kanonske optužnice Sinoda (crkvene vlade) protiv Đokića i Mićića, ako do toga dođe. Spekuliše se takođe, da Jevtić ima ulogu i da napiše optužnicu za trajno isključenje iz Crkve raščinjenog episkopa raško-prizrenskog Artemija Radosavljevića, koji je svojevremeno saborskom odlukom vraćen u čin monaha.
Zaklanjanje iza patrijarha
- Ima se utisak da se izvan Crkve ubrzano radi na urušavanju i uništenju ugleda i autoriteta SPC kod srpskog naroda, a da u tome voljno ili nevoljno pripomaže i deo arhijereja. Ne daj Bože da jednog dana nova konkretna imena osvanu u nekom drugom Vikiliksu, kao što je već bio slučaj. A to što se po nekim beogradskim tabloidima, najverovatnije iz pojedinih episkopskih krugova sad širi panika da je eto i sam patrijarh Irinej (Gavrilović) ugrožen, zato što preti smena "grešnim" episkopima, nije ništa drugo do zaklanjanje iza patrijarhove titule i mantije. I ta praksa je počela još u vreme patrijarha Pavla - kaže neimenovani izvor "Vesti".
Lavrentije se povlači?
Ukoliko bi došlo do uklanjanja episkopa Georgija i Filareta, učesnici Sabora ne isključuju mogućnost da se aktivira i stari zahtev vladike Lavrentija Trifunovića da se povuče s katedre Eparhije šabačke. Ovaj episkop je, na Saboru maja 2009. godine, tražio da se penzioniše, njegov zahtev je načelno prihvaćen, ali ga je tad crkvena skupština zamolila da ostane na čelu eparhije ili do ozdravljenja patrijarha Pavla ili do izbora novog patrijarha. Jer, po Ustavu SPC za donošenje tako velikih saborskih odluka neophodno je aktivno učešće patrijarha, a patrijarh Pavle je već duže vreme bio u bolnici, podsećaju u episkopatu.
Pomoćnik iz koviljskog rasadnika
Kako se nezvanično saznaje, vladika Georgije je još na prošlom Saboru najavio da će se penzionisati 2016. godine. Ukoliko sad ne dođe do njegove smene, moguće je da će dobiti vikarnog episkopa (pomoćnika), kojeg bi godinu dana uvodio u eparhijske poslove. Upućeni u vrhu SPC smatraju da bi najbolje bilo da to bude neko iz duhovnog rasada vladike bačkog Irineja, tom pre što je njegov manastir Kovilj postao rasadnik novih episkopa u SPC.