Episkop SPC u Nemačkoj: Ne bojim se iskušenja i izazova
Na inicijativu nadležnog episkopa Sergija (Karanovića) dosadašnja Eparhija srednjoevropska preimenovana je u Eparhiju frankfurtsku i sve Nemačke, sa sedištem u Frankfurtu, odlučio je Sveti arhijerejski sabor SPC.
Zašto je sedište eparhije premešteno u Frankfurt?
- Isključivo iz administrativno-crkvenih i misionarskih razloga. Tako postajemo fizički bliži svome vernom narodu, a i drugim ljudima, a samim tim smo i efikasniji u našem misionarsko-pastirskom radu. Crkva otkad postoji, oduvek je bila u žiži dešavanja, kao "stub i tvrđava istine". Frankfurt je metropola, sa velikim brojem stanovnika, među kojima značajan broj čine ljudi koji su članovi naše Srpske pravoslavne crkve. Na odličnom je geografskom položaju, kada se gleda naša eparhija u celini. A interesantno je i to da Frankfurt nema nijednog hrišćanskog episkopa, pa će moja malenkost, ako Bog da, biti prvi episkop u tom gradu. Sve su to bili razlozi da odaberemo Franfkurt za sedište naše Crkve u Nemačkoj.
S obzirom na činjenicu da je od 1979. sedište srpskog episkopa bilo u manastiru Uspenja Presvete Bogorodice, kakva će ubuduće biti namena ove svetinje u Himelstiru?
- Dosadašnje sedište u Himelstiru imalo bi smisla da je eparhija ostala u starom sastavu. Ovako, Himelstir i dalje ostaje jedan od duhovnih centara.
Gde će biti eparhijske kancelarije i monaški stan za episkopa, pošto u Frankfurtu nemamo ni manastir ni vladičanski dvor?
- U okviru crkvene opštine Frankfurt. Imamo predivan hram Vaskrsenja Hristovog koji će biti katedralni hram. A imamo i zgradu sa kancelarijskim prostorom koju ćemo, ako Bog da, za prvu ruku preurediti za eparhijske potrebe. O izgradnji vladičanskog dvora, ako Bog da, u budućnosti. Sigurno je da sve to neće biti lako i "očas posla". Naruku nam ide i činjenica da je gradonačelnik Frankfurta g. Peter Feldman, oduševljen idejom da Frankfurt bude sedište jedne hrišćanske zajednice i vrlo je zainteresovan da nam izađe u susret.
Unazad godinu dana, od Vaše hirotonije i ustoličenja, koji su Vam bili najveći izazovi i najteža iskušenja u upravljanju eparhijom?
- Iskreno govoreći, iskušenja i izazova ima na pretek. I hvala Bogu da je tako! To sve još traje i dok ih ne rešimo, nećemo ih sve ni spominjati. Međutim, meni lično je najbolnije pitanje "javnosti". Odnosno, to što naša Crkva za razliku od ostalih tradicionalno hrišćanskih zajednica nije zvanično uvrštena u nemački pravni sistem, kao Crkva. Ali, daće Bog, i to ćemo rešiti.
Stari naziv nepodesan
Sve donedavno Eparhija srednjoevropska je pod svojim okriljem pored Nemačke, imala Austriju i Švajcarsku. Međutim, formirana je nova eparhija u čiji sastav su ušle Švajcarska i Austrija, na čijem čelu se nalazi vladika Andrej. Naziv srednjoevropska nije više ni geografski ni pojmovno najpodesniji za našu eparhiju, koja obuhvata samo Nemačku - pojašnjava vladika Sergije za "Vesti".