Doktorka trgovala usvajanjem deteta?
Da je srpsko društvo zahvatila korupcija u svakom segmentu potvrđuju i navodi optužbe američke porodice Kalvarezi koja je odlučila da usvoji dete u Srbiji. Usvojenje male Sofije, štićenice Centra za decu bez roditeljskog staranja u Zvečanskoj ulici u Beogradu, ovu porodicu je neplanirano na kraju koštalo 8.000 evra više, koliko je za svoje usluge, kako tvrde, tražila doktorka Jasmina Janković.
- Putem mejlova nam je tražila veliki broj poklona i da ponesemo 6.000 dolara za navodne honorare pri procesu usvajanja - potvrdila je za srpske medije Kejsi Kalvarezi.
Prema njenim rečima, dan pred usvajanje devojčice doktorka je tražila i dodatnih 2.000 dolara. I kako to biva, u strahu da neće doći do usvajanja, porodica je i taj novac isplatila.
Sukob interesa
Dok je doktorka radila kao specijalista za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Zvečanskoj, istovremeno je bila i saradnik Agencije za usvajanje "Reece's rainbonj"
. Ona je, međutim, tvrdila da ništa validno s pravne tačke gledišta nije potpisala s ovom agencijom, već da je komunikaciju obavljala putem imejla!
Kad je Amerikanka shvatila da doktorka na to nije imala pravo jer je usvojenje u Srbiji besplatno, ceo slučaj je prijavila Ministarstvu rada i socijalne politike.
Po dopisu Ministarstva, Centar u Zvečanskoj je brzo reagovao i nakon disciplinskog postupka i utvrđivanja teže povrede radne obaveze, doktorki Janković 2011. godine uručio otkaz.
- U disciplinskom postupku doktorka Janković je priznala da je u jednom slučaju dala informacije koje se tiču zdravstvenog stanja deteta, ali ne i druge podatke. Mi smo nepobitno utvrdili da je ona davala informacija o jednom broju dece ljudima koji su želeli da ih usvoje što je protivno svim propisima jer jedino ovlašćeno lice može eventualno da kontaktira i da informaciju porodici - kaže za "Vesti" direktor Centra Zoran Milačić.
Prema njegovim rečima, doktorka je tužila njihovu ustanovu tražeći da je vrate na posao i da joj isplate sve plate koje zbog otkaza nije primila i tu svoju tužbu je bazirala na formalnim razlozima, osporavajući rokove, ali ne i suštinu prekršene radne obaveze. I dok je taj postupak još u toku, nadležno tužilaštvo u Beogradu je odbacilo krivičnu prijavu koju je zbog zloupotrebe službenog položaja policija podnela protiv doktorke.
Pročitajte još:
* Prodavala srpsku decu strancima za 8.000 dolara?!
Porodica Kalvarezi sada insistira na tome da se slučaj ponovo pokrene.
- Užasava nas činjenica da doktorka može da se vrati na posao i opet bude blizu dece - izjavila je Kejsi Kalvarezi za list "Blic".
Najčešće usvajaju stranci
Mala Sofija obolela je od autizma i ovaj slučaj ponovo je skrenuo pažnju na to da decu s invaliditetom i neizlečivim bolestima najčešće usvajaju porodice iz inostranstva. Zoran Milačić kaže da to nije zbog odsustva humanosti u Srbiji.
- Za decu ometenu u razvoju treba posebna briga, a naše porodice, sa sadašnjim standardom, imaju smanjene mogućnosti za takvu vrstu pažnje jer ona zahtevaju 24-časovnu negu.