Srbija među "najbednijim" zemljama na svetu
Srbija se našla visoko kotirana na listi Indeksa bede koju pravi ugledni Kejto institut. Najveći problem ogromna nezaposlenost, analiziraju stručnjaci.
Svaka država teži nižoj inflaciji, nezaposlenosti, manjim kamatama na kredite, a povećanju bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika. Tako je napravljen i Indeks bede (mizerije), sabiranjem prva tri faktora i od sume odizimanjem BDP-a, i na listi mizernih ove godine je stavljeno 108 zemalja.
Analize su rađene na osnovu podataka Ekonomist intelidžens junit (analitičkog odeljenja londonskog časopisa Ekonomist) a koje je protumačio Stiv Hanke, profesor primenjene ekonomije na, takođe čuvenom, Univerzitetu Džon Hopkins, javljaju svetski poslovni mediji.
Prema toj listi Srbija se našla na veoma visokom osmom mestu i ispred nje je tek nekoliko "bednika" i globalnim razmerama od kojih poneki i zbog toga što se u njima već godinama ratuje - Venecuela, Argentina, Sirija, Ukrajina, Iran.
Ako je za neku utehu, na listi iz prošlog aprila Srbija je bila još gore plasirana - kao treća od 90 analiziranih zemalja.
Na dnu liste, a to znači i najmanje "bede", nalaze se one očekivane ali i manje očekivane zemlje – Sultanat Bruneji, Švajcarska, Kina, Tajvan i Japan. SAD su tu blizu, na 95 mestu.
Najveći srpski problem je ogromna nezaposlenost, od čega boluju još neki (i po mestu na listi bliski) u regionu. Recimo Makedonija, koja je 12. na listi, BiH koja je deset mesta iza nje, ili Hrvatska (31.)
Od bivših jugoslovenskih republika najbolje se kotira, sasvim očekivano, Slovenija koja je zauzela zlatnu sredinu indeksa – 59. mesto. Slovencima problem nije nezaposlenost već visoke kamate.