Brojke govore: Slobode na Balkanu
"Barometar slobode", kao projekat Evropskog liberalnog foruma, sproveo je istraživanje o slobodama na zapadnom Balkanu, koji je pokazao da sve balkanske zemlje imaju velike sličnosti kada je reč o ljudskim pravima, političkim i ekonomskim slobodama. Istraživanje je rađeno u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji.
Izbori su u celom regionu ocenjeni kao slobodni, sa manjim incidentima, a kao praksa na celom Balkanu, sa izuzetkom Hrvatske, uobičajena je kupovina glasova, kao najveća smetnja.
Sloboda medija se u svim zemljama smatra problemom. Postoji raširena autocenzura među samim novinarima, a vlasništvo nije transparentno. Političari uspešno vrše pritisak na novinare da pišu u njihovom interesu, te su štampani mediji delimično slobodni.
A hrvatski javni servis HRT je pretio otpuštanjem novinara koji su kritikovali stanje slobode medija. U BiH birokratski aparat je veoma neefikasan, skup, netransparentan i visokokoruptivan.
Prema izveštaju američke nevladine organizacije Fridom haus, Srbija je po slobodi medija na 74. mestu među 197 zemalja, ali istovremeno prednjači u odnosu na ostale zemlje regiona. Među bivšim jugoslovenskim republikama, ispred Srbije je na toj listi samo Slovenija.
Prosečan indeks ekonomskih sloboda u svetu je 60 poena, a u regionu 67 poena. U indeksu ekonomskih sloboda Fondacije Heritidž, Srbija se sa ukupnim rezultatom od 59 poena i dalje nalazi među "ekonomski uglavnom neslobodnim zemljama".
Sloboda štampe:
* Slovenija 39. mesto
* Srbija 74. mesto
* Crna Gora 78. mesto
* Hrvatska 83. mesto
* BiH 103. mesto
* Makedonija 122. mesto
Ekonomske slobode:
* Makedonija 43. mesto
* Crna Gora 68. mesto
* Slovenija 74. mesto
* Hrvatska 87. mesto
* Srbija 95. mesto
* BiH 101. mesto