Živko Gocić o vaterpolo učiteljima: Manojlović i Savić genijalci
Popularni Brka je moj vaterpolo otac, dok sam sa Dejanom dugo igrao zajedno, uvek smo bili u dobrim odnosima, smatram ga za prijatelja, brata.
U novim pohodima "delfina" Dejana Savića, olimpijskih šampiona iz Rija, posle mnogo godina nema Živka Gocića i Slobodana Nikića, kumova i svežih "penzionera". Posle zlata prošlog leta su rekli da je dosta, prepustili su mesto u bazenu "nekim novim klincima" i preselili se na tribine, odakle će nastaviti da ih bodre.
Prošli su meseci i emocije su se slegle, a uspomene ostaju i ne blede. Doskorašnji kapiten "delfina" Živko Gocić govorio je za "Vesti" o ljudima koji su imali presudni uticaj na njegovo stasavanje, kasnije i usavršavanje kao igrača od ogromnog značaja za državni tim - svojim trenerima.
- Brka (Nenad Manojlović) je moj i Slobodanov vaterpolo otac - kaže Gocić. - On je bio sa nama u najtežem periodu, između 14. i 18. godine kada još ne znaš ništa, misliš da si veoma pametan, a drma te pubertet i želeo bi da promeniš ceo svet. Tada treba da postoji trener, profesor, stric, a da nije roditelj, koji mora da bude autoritet. E, takav te svojim primerom, sitnim detaljima usmerava na pravi put. To je bio Brka za nas. Naučio me je osnovama vaterpola, sve što radim po automatizmu zasluga je Nenada Manojlovića.
Igrao bih još da
nismo uzeli zlato
Da li bi se Živko Gocić oprostio od reprezentacije da kojim slučajem Srbija nije osvojila zlatnu medalju na OI?
- Možda bih se i žrtvovao za taj cilj, ali pitanje je da li bih se uklapao u planove selektora. Ja bih sigurno želeo, to je bila želja ne samo moja, već svih vaterpolista od poslednjeg olimpijskog zlata iz 1988. Imao sam u glavi da ne bih voleo da završim karijeru pre nego što osvojim zlato na Igrama, ne kažem da sam bio predodređen, ali tako se ispostavilo.
Uz Dejana Savića reprezentacija Srbije doživela je najveće uspehe u istoriji. Gocić je deo te priče.
- Deki je šraf koji je nedostajao da se ta mašinerija pokrene. On i ja smo igrali zajedno dugo godina, uvek smo bili u dobrim odnosima, smatram ga za prijatelja, brata... Savić je zanimljiv tip, čudak u neku ruku, ali pravičan i emotivan. Genijalac kada je vaterpolo u pitanju. Od 2013, kada je postao selektor, imao je ideje koje nismo odmah ukačili, tek godinu i po dana od saradnje došla je do izražaja njegova vizija. On je čovek koji je obeležio naše karijere, ne bih bez njega bio to što jesam. Nikada se na treningu ili u kafani nije vraćao na period kada je on igrao, a bio je veliki igrač, prava legenda srpskog sporta... Rekorder je po broju mečeva za reprezentaciju, ima pet olimpijskih medalja, a njegova veličina se ogleda u tome da takve stvari ostavlja po strani.
Da li uticaj Manojlovića i Savića može da bude presudan u izboru budućeg posla?
- Ne znam, neki kažu da me vide kao trenera. Igraću profesionalno još dve-tri godine. U Solnoku sam šest godina, i na moju žalost tamo sam doživeo najveći vid poštovanja ikada, što se tiče klupske karijere. Mnogo poštuju Miću Aleksića, Prlainovića i mene, ranije i Stefana Mitrovića, iskreno žele da se osećamo dobro. Kod nas nije takva situacija, ostajem i dalje, pa videću. Uostalom, nude mi da potpišem novi trogodišnji ugovor. Znam da posle karijere neću u politiku, voleo bih da ostanem u vaterpolu, jer imam osećaj da imam u sebi mnogo toga što bih mogao da prenesem na nekog. Drugi osećaj je da me je vaterpolo mnogo zadužio, pa moram da vratim na bilo koji način - zaključio je Gocić.
Sa Galetom procvetalo cveće
Sa velikim zadovoljstvom Gocić uvek priča o Olimpijskim igrama - o kriznim trenucima, doživljajima iz sela, druženju sa sportistima...
- I sada mi jeza prolazi kada se setim svega toga. Išao sam na svoje treće Igre, a prvi put je selektor rekao da ga uopšte ne zanimaju prve dve utakmice! E, onda je došao čuveni Brazil, poraz nas je veoma uzdrmao. Nismo očekivali da tako nešto može da se dogodi. Bili smo nesigurni, uzdrmani maksimalno...
Dva dana između meča protiv Brazila i narednog sa Australijom bila su vrlo stresna.
- Mi stariji trudili smo se da budemo normalni, da mlađima olakšamo... I, onda je došao na red taj ludački duel sa Australijom, koja nas je u Londonu zamalo eliminisala u četvrtfinalu. I to smo preživeli, ali stresovima nije došao kraj. Eto ga Japan. Vode sa 6:2, smanjimo na 6:4, a Savić nam sa klupe pokazuje kako naš sat otkucava. Primenili smo taktiku karakterističnu za vaterpolo od pre 60 godina. Hvala bogu i Fićinoj levici da smo na kraju dobili, dao im je šest-sedam golova.
Kaže da je atmosfera u Selu bila sjajna.
- Nama je bilo strava u Selu. Između sebe smo se trudili da napravimo dobru atmosferu, u zgradi je sve bilo super. Družili smo se sa našim sportistima, svi su divni, košarkaši, košarkašice, na čelu sa Marinom caricom. Ali, svi smo u prvoj nedelji bili loši. A, onda je došao Gale Jović sa Tijanom i Milicom. Taj Gale je jedna toliko pozitivna osoba koja emituje dobru energiju, još njih dve kao dva anđela, kao ikone... Šalili smo se da je sa Jovićevim dolaskom procvetalo oko naše zgrade, da se sve preokrenulo - priseća se Gocić.
Pesma od četvrtfinala
Od četvrtfinala Olimpijskih igara u Riju sve je bilo pesma. "Delfini" su razmontirali sve rivale, a prenosimo Gociću utisak da je nacija verovala u njih i dok su prolazili kroz najteže trenutke.
- Nisam bio svestan tada, sada kada mi tako kažete... Ali, zato sam i srećan čovek, što sam deo svega toga, ekipe koja će ostati upamćena u istoriji srpskog sporta kao jedna od najdominantnijih ikada. To su sve moji drugari i braća, ceo život se znamo, imamo najnormalnije živote, nismo zvezde, bavimo se čime se bavimo i to nam se isplatilo, pogotovo od kada je Deki postao selektor. Priča za film, za knjigu - kaže Živko.
Lična karta
Ime i prezime: Živko Gocić
Datum i mesto rođenja: 22. 8. 1982. u Beogradu
Klubovi: Partizan, Niš, Ortiđa, Dinamo Moskva, Partizan, Latina, Solnok
Utakmica za reprezentaciju: 362
Golova za reprezentaciju: 207
Medalje u reprezentaciji: 2003. - zlato EP, 2005. - zlato SL, 2006. - zlato EP, zlato SK, zlato SL, 2007. - zlato SL, 2008. - zlato SL, bronza OI, 2009. - bronza SL, zlato MI, zlato SP, 2010. - zlato SL, zlato SK, bronza EP, 2011. - zlato SL, srebro SP, 2012. - zlato EP, bronza OI, 2013. - zlato SL, 2014. - zlato SL, zlato EP, 2015. - zlato SP, zlato SL, 2016. - zlato OI, zlato EP.