Klupski sport u Srbiji na izdisaju, KK Crvena zvezda jedina svetla tačka
Dok su reprezentacije u 2016. godini briljirale, pogotovo na Olimpijskim igrama gde su čak četiri srpske selekcije osvojile medalje (zlato vaterpolista, srebro košarkaša i odbojkašica, bronza košarkašica), naš klupski sport je u katastrofalnom stanju, na izdisaju.
Problem finansiranja je najveći problem. Novca nema pa nema, privatizacija ne postoji, klubovi su ostavljeni na milost i nemilost ili grupi entuzijasta ili politčarima koji i dalje vedre i oblače i od kojih zavisi da li će neko javno preduzeće da prebaci pare poreskih obveznika u "bure bez dna".
Pročitajte još:
* Ruska "armija" na kolenima: Magična Zvezda srušila šampiona Evrope
Pogotovo se to odnosi na fudbaske klubove, a u prvom planu su mezimci države, Crvena zvezda i Partizan. Dok je svugde fudbal biznis i mašina za pravljenja novca, kod nas je mašina za trošenje novca. A rezultati su porazni. Crvena zvezda i Partizan ove sezone zavšili su takmičenje u Evropi u vreme bikinija i kupaćih gaća. Za crno-bele je kobno bilo poljsko Zaglebje, dok su crveno-bele vratli u bolnu realnost Ludogorec i Sasuolo.
Rukometni, odbojkaški i vatepolo klubovi su vraćeni na amaterski nivo (rukometaši Partizana godinama igraju bez plata), bez ikakvih ambicija u Evropi, a samim tim i rezultata. Istina, jedan od giganata vaterpolo sporta, Partizan, igra elitnu Ligu šampiona, ali sa "decom", pa je osuđen na tavorenje. Nedostatak novca uzrok je da se titan sa Banjice zadovoljava onim Kubertenovim pravilom - važno je učestvovati.
Košarkaški klub Partizan je ne tako davno igrao F4 Evrolige u Parizu, a sada se takmiči u trećoj evropskoj ligi - FIBA Ligi šampiona. Dolaskom Nikole Pekovića na čelo kluba, počeli su da duvaju pozitivni vetrovi posle ere Danilovića i Vujoševića u Humskoj, ali su koraci mikroskopski, nedovoljni da bi se zadovoljili veliki apetiti armije navijača Partizana.
Dolazimo onda do jedine svetle tačke kada je naš klupski sport u Evropi u pitanju, a to je KK Crvene zvezda. Navijači Partizana bi rekli - lako je komšijama kad su oni državni projekat i bankomat i mezimac države i premijera.
Bilo kako bilo, klub koji vodi Nebojša Čović je imao impresivne rezultate, kako u prošlosezonskoj, tako i u ovogodišnjoj Evroligi. Crveno-beli imaju veliki budžet za naše prilike (oko 6 miliona evra), ali to je "sića" u odnosi na evropske "ale". I pored toga, četa Dejana Radonjića je prošle sezone prvi put stigla do četvrtfinala evro elite, gde se isprečio moćni ruski CSKA. U tri meča crveno-beli su poraženi, ali su pružili žestok otpor favorizovanim "armejcima", koji su, predvođeni Milošem Teodosićem, kasnije i postali šampioni Evrope u Berlinu.
Pročitajte još:
* Čović očekuje od crveno-belog Deda Mraza da popravi "državni bankomat"
* Čović otkrio da li Teodosić dolazi u Zvezdu
* Vujošević iz Francuske "udario" po Vučiću i Zvezdi (VIDEO)
Iako su tokom leta najbolji igrači: Majk Cirbes, Kvinsi Miler i Tarens Kinsi napustili klub, crveno-beli i u novoformiranoj Evroligi sa 16 klubova igraju zapaženu ulogu. Posle prvih 15 kola, Zvezda je na osmom mestu, koje vodi u četvrtfinale sa skorom od sedam pobeda i osam poraza.
Padali su u Beogradu veliki giganti, nekadašnji šampioni Evrope: Barselona, Makabi i Real, a šlag na 2016. godini bio je trijumf protiv aktuelnog vladara Starog kontinenta, CSKA, i to veoma ubedljivo.
U 2017. godini, crveno-beli mogu još više. Stiže i novi Amerikanac - Dion Tompson, pa tinja nada navijača i ljudi u klubu da može da se ponovi prošlosezonski uspeh i plasman među osam najboljih ekipa Evrope, što bi bio podvig, možda i veći nego u sezoni 2015/2016.