Subotićeva subota: Nevenova utakmica života
U danu kad će dva nemačka kluba odlučivati o novom prvaku Evrope, odluka o tome kome će pripasti kruna, umnogome će zavisiti i od igre našeg delije, o kome bi po svemu što je dosad prošao u životu mogao slobodno roman da se napiše.
Subota je dan Nevena Subotića. Nije igra reči. Srpski fudbaler će po sopstvenom priznanju upravo danas, 25. maja, odigrati utakmicu života. Na londonskom Vembliju, u finalu Lige šampiona, sastaće se dva najbolja kluba Nemačke, u ovom trenutku i Evrope. A, kome će pripasti kruna, umnogome će zavisiti i od igre našeg delije, o kome bi po svemu što je dosad prošao u životu mogao slobodno roman da se napiše.
Svoj američki san doživeo je u Nemačkoj, iako je jedan period proživeo i "preko bare". Čak je bio član i omladinske reprezentacije SAD. U sokeru, naravno. Ali, krenimo redom...
Ovaj momak rodio se 1988. u Banjaluci u srpskoj porodici poreklom iz Prnjavora. Otac Željko je iz sela Kulaši, majka Svjetlana iz Brestova. Kad je Nevenu bilo dve godine, glava kuće je u potrazi za poslom stigao do Nemačke. Kad je već besneo rat u Bosni (1994), ostatak porodice, uključujući petogodišnjeg Nevena, njegovu sestru Nataliju i majku, pridružio se ocu u gradiću Šemberg, u Baden-Virtembergu.
Vižljasti dečačić je već tada pokazivao sklonost ka sportu i sa sedam godina počeo da trenira fudbal u lokalnom klubu TSV Švarcenberg.
Po isticanju boravišne vize u Nemačkoj, kako bi izbegli deportovanje nazad u Bosnu, Subotići su 1999. odlučili da se presele u Ameriku. Nastanili su se u Juti, odnosno Solt Lejk Sitiju, gde je tata Željko imao rođake i počeo da radi kao vozač kamiona.
U naredne dve godine ponovo su bili u pokretu, ovog puta u Bradentonu, na Floridi, gde je Nevenova sestra Natalija mogla da nastavi tenisku karijeru u čuvenoj akademiji Nika Bolitjerija. Taj grad bio je i baza za pripreme fudbalske selekcije SAD za uzrast do 17 godina. Neven je u to vreme trenirao na svoju ruku u G. T. Brej Parku, gde ga je primetio Kejt Falk, jedan od asisitenata selektora Džona Elingera...
Sve što se kasnije dešavalo je istorija. Neven je praktično bez kluba zaigrao za juniorsku reprezentaciju SAD, a kad je sa američkom selekcijom bio na pripremama u Holandiji, rodila se ideja da se oproba negde u Evropi.
Srpska finala |
Bez problema je prošao probu u Majncu. Ubrzo zaigrao i za prvi tim, a onda zajedno sa trenerom Jirgenom Klopom stigao u Dortmund. I tako je počela da se stvara generacija, koja će upravo danas igrati svoju utakmicu karijere. I to u kolevci fudbala. U Londonu.
Pre samo nekoliko godina Neven je u toj istoj britanskoj prestonici žudeo da poseti muzej Madam Tiso gde se slikao pored statue Majkla Džeksona. Oduševljavalo ga je kako je "Kralj popa" pevao i igrao, a sad će i sam "đuskati" nedaleko od Temze, na Vembliju. A, ukoliko posle meča podigne veliki srebrni pehar, pevaće hip-hop, ali i našu narodnu muziku. Obožava pesmu "Krajišnik i Srbijanka".
Na leto će otići na zaslužen odmor. Gde? To još ne zna. Biće spontano, kao i svake godine. Tako je pre dva leta odlučio da zajedno sa drugarima sedne za volan kampera i prokrstari Holandijom i Nemačkom.
A, ako ne pobedi na Vembliju? Nema veze, on će za Srbe uvek biti pobednik, junak, heroj, kako god hoćete. To je postao u decembru 2008. kad je na Svetog Nikolu odlučio da između Amerike, Bosne, Nemačke i Srbije izabere - "Orlove".
Uostalom, obožava pitu s jabukama i posebno sarmu. Mekdonalds, jednostavno, nije imao šanse.
- Znam da sam razočarao tada Amerikance, ali roditelji i ja smo Srbi, pa je normalno što sam odlučio da igram za Srbiju. Ta odluka je moja i niko nije uticao na nju - naglasio je tada Neven Subotić, momak koji govori nemački, engleski, pomalo španski i, naravno, srpski.
Februara ove godine Neven je osnovao humanitarnu fondaciju sa ciljem da pomogne deci širom sveta. Zna kako je boriti se za goli život. On je prošao put od izbeglice do superstara. Veliki je borac, ne samo na fudbalskom terenu.
Omiljen je i među navijačima Borusije. Oni nikad neće zaboraviti Nevenov "divlji parti" na ulicama Dortmunda posle osvojene Bundeslige 2011. godine kad je go do pojasa razdragano pevao da "nemački prvak može da bude samo Borusija".
Zamislite kakav će tek parti Srbin i njegovi nemački fanovi napraviti ako "žuto-crni" večeras na Vembliju postanu šampioni Evrope.
Srpski fudbaleri u finalima od 2008. godine
|