"Crni" internet
Retko ko zna da internet mreža koja je u masovnoj upotrebi nije jedina. Paralelno s virtuelnim svetom koji poznajemo, postoji i takozvani darknet ili tačnije Deep Web, kome prosečni internet korisnici teško pristupaju, a koji je, veruje se veći 500 puta od "vidljivog" interneta.
Naime, reč je o ilegalnom internetu koji je opasan jer na njemu cvetaju ilegalne radnje. Da biste mu pristupili morate da preuzmete poseban pretraživač, pa opet, sve to radite na sopstveni rizik. Pre nego što se upustite u ovu avanturu, morate računati na nekoliko stvari na koje ćete tamo naići.
Ovo je mesto na kome se na različitim lokacijama može naći i angažovati plaćeni ubica. Ljudski život minimum vredi 25.000 evra, a žrtva može biti bilo ko ko je stariji od 16 godina i ako nije političar na vodećoj poziciji bez obzira na državu u kojoj se nalazi. Na ovom mestu postoje lokacije gde se mogu kupiti informacije o tuđim kreditnim karticama, adresama i privatnim podacima. Cene ovakvih informacija su od pet do 80 dolara.
Pored sajtova na kojima se nesmetano trguje drogom, pornografijom, pedofilijom i ostalim zdravorazumsko bolesnim porivima pojedinaca, postoje i mesta gde opušteno možete naručiti krađu željenog predmeta. Pronađete kleptomana koji će za vas obaviti prljavi posao. Po završetku svega, on vam šalje fotografiju ukradenog predmeta, a vi njemu nadoknadu. Kompletna trgovina na ovom mračnom mestu obavlja se u bitkoinima. Radi se o digitalnoj valuti koja je u potpunosti nezavisna, a koja sve više osvaja tržišni svet.
Sloboda govora
Darknet ima i svoju pozitivnu stranu, a to je sloboda govora. Mnoga udruženja, aktivisti i razni borci za pravo slobode u državama koje to ne dozvoljavaju, prostor nalaze na ovom netu. Veruje se da je čak i Edvard Snouden upravo preko "crnog" interneta uspeo da uspostavi kontakt s novinarima "Gardijana".