Karijes ili gastritis
Muzičar Elvis Kosteljo tvrdi da dobri maniri i loš zadah te neće odvesti nigde u životu. Većina se delimično slaže sa njim. Neprijatan zadah iz usta neretka je pojava ujutru. Ipak, nakon pranja zuba i doručka on nestane. Postoje ljudi koji muče muku sa ovim problemom i zbog njega postaju duboko nesrećni. Povlače se u sebe i postaju zavisni od žvakaćih guma, mentol bombona...
Loš zadah ili halitoza, može da bude rezultat loših navika, ali i znak nekih drugih zdravstvenih problema. Loš dah može da se pogorša i zbog vrste hrane koju jedete.
Mnogi će se složiti da je redovna higijena usta sigurna karta za prijatan dah. Ako osoba ima kvarne zube ili probleme sa desnima ovaj problem vreba iza ćoška. Upale grla i krajnika tj. angina takođe su uzroci neprijatnog mirisa iz usta.
Gastritis, helikobakterija i drugi probemi sa želucem takođe su uzročnici ovog stanja. Mnoge druge bolesti poput infekcije respiratornog trakta, kao što su upala pluća, bronhitis ili hronične sinusne infekcije, dijabetes, problemi sa jetrom ili bubrezima su okidači lošeg zadaha.
Osobe koje moraju da piju mnogo lekova, neretko imaju neprijatan zadah. Smatra se da nekoliko stotina tableta među kojima se posebno ističu antidepresivi i antialergijski lekovi kao i diuretici, mogu da smanje protok pljuvačke i tako dovedu do isušivanja usta i grla i pojave neprijatnog zadaha, navode stručnjaci.
Voda kao spas
Loše životne navike su povezane sa halitozom. Preterana konzumacija cigareta u kombinaciji sa kafom i alkoholom su izazivači lošeg zadaha. Neredovna higijena zuba, ali i dehidratacija takođe mogu biti uzroci neprijatnog zadaha. Znalci ističu da nakon burne noći u provodu obavezno treba oprati zube popiti vode jer alkohol isušuje telo i sutradan se treba više hidrirati.