Boj ne bije svijetlo oružije, već boj biju bela krvna zrnca!
Imunitet ovo, imunitet ono... Stalno ga spominjemo i govorimo o njemu, a znamo li šta je on stvarno i kako radi. Zahvaljujući "tajmlaps" snimku otkriveno je kako se iz sekunde u sekundi telo bori protiv infekcija i bolesti. Snimak je pokazao i koliko su moćna i ratoborna naša bela krvna zrnca, kada je potrebno odbraniti zdravlje.
Na snimku se vidi kako ćelije sa neverovatnom preciznošću kreću u sinhronizovani napad na parazitskog crva. Snimak je napravio dr Stiven Rozen i njegove kolege na Univerzitetu u San Francisku.
Njihova studija imala je za cilj da odredi da li jedan tip leukocita, poznat kao eozinofilni granulocit napada parazitske crve. Zato su jednog crva stavili u gel, a potom dodali eozinofile iz koštane srži miša. Posle sat vremena, istraživači su primetili da se oko crva okupilo mnoštvo leukocita, poput grupe mrava. Isto se desilo i kada su u kolagenski gel spustili mrtvog crva i eozinofile iz krvi i slezine miša.
Snimak pokriva period od 80 minuta, a fotografije su pravljene na svakih 30 sekundi.
Eozinofilni granulociti odabrani su zato što uglavnom napadaju višećelijske parazite, ćelije kancera i pomažu u kontroli alergija i astme. Kao i drugi tipovi belih krvnih zrnaca, nastaju u koštanoj srži, a zatim prelaze u krv. Eozinofili se razlikuju od monocita, koji razlažu bakterije, limfocita, koji stvaraju antitela za zaštitu od virusa i neutrofila, koji ubijaju i vare bakterije i gljivice. Osim njih, važni činioci imunog sistema su bazofilne ćelije koje upozoravaju telo na prisustvo infektivnih tela u krvi.