Fizička aktivnost poboljšava mentalne sposobnosti
Već više od deset, godina, istraživači u oblasti neuronauka i psihologije prikupljaju dokaze o blagotvornom delovanju fizičke aktivnosti na mentalne sposobnosti, a najnovija otkrića jasno potvrđuju čvrstu vezu između njih.
U proteklih nekoliko meseci naučnici su otkrili da fizička aktivnost sprečava fizičko propadanje mozga i poboljšava kognitivnu fleksibilnost, a više doprinosi jačanju mentalnih sposobnosti nego razmišljanje.
Nova studija koja je došla do ovih zaključaka sprovedena je na Univerzitetu Ilinoj, gde su istraživači ispitivali miševe koji su bili u različitim okruženjima - neki su imali točkove za trčanje, a neki ne. Nakon nekoliko meseci, ispitivanja moždanog tkiva i kognitivni testovi potvrdili su da je samo mozak miševa koji su se bavili fizičkom aktivnošću, bio zdraviji i bolje se pokazao na kognitivnim testovima.
Zašto je fizička aktivnost važnija za razvoj mentalnih sposobnosti od razmišljanja? Naučnici kažu da, poput svih drugih mišića i organa, i funkcija mozga opada s godinama, pa se čini da fizička aktivnost usporava ili preokreće proces fizičkog propadanja mozga, baš kao što je to slučaj sa mišićima.
Iako se ranije verovalo da se rađamo sa odrećenim brojem moždanih ćelija koji ne može nikada da se uveća, utvrđeno je da mozak odraslog čoveka sadrži nekoliko novih neurona. Sada je potvrđeno da fizička aktivnost pokreće neurogenezu, odnosno stvaranje novih moždanih ćelija.
U mozgu miševa i pacova koji su trčali tokom nekoliko nedelja došlo je do stvaranja oko dva puta više novih neurona nego kod životinja koje su sedele. Njihov mozak je, nalik ostalim mišićima, uvećao masu.