Pronađeni geni koji izazivaju rak
Američki stručnjaci s Instituta Broud i Dejna-Farber instituta za rak su utvrdili potpuni genski kod 38 obolelih od multiple mijeloma - jedne vrste raka krvi, koji započinje u ćelijama koštane srži.
Eksperti su utvrdili da neki geni, koji nikad ranije nisu bili "sumnjičeni" za udeo u razvoju raka, zapravo igraju ulogu u nastanku tog oboljenja, izveštava Rojters.
Time je stečen mnogo bolji uvid u mehanizam pokretanja raka, što bi moglo da bude od pomoći farmaceutskim kompanijama u kreiranju tretmana za razne vrste kancera.
Jedan od značajnijih rezultata ovog istraživanja je da izvestan procenat obolelih od multiple mijeloma imaju mutaciju u BRAF genu i to istu vrstu mutacije koja se sreće i kod nekih obolelih od raka kože melanoma.
Ranije se pokazalo da oboleli od melanoma s ovom vrstom mutacije, veoma dobro reaguju na jedan eksperimentalni lek koji zajednički razvijaju farmaceutske kompanije "Roš" i "Pleksikon" (koju je nedavno preuzela firma "Daiči Sankjo").
Sada postoji nada da bi taj ili neki sličan lek mogao da pomogne jednom procentu pacijenata obolelih od multiple mijeloma, bolesti kod koje ispod 40 odsto obolelih preživljava pet godina.
Jedan od učesnika u pomenutom istraživanju Tod Golub, ističe da je ono omogućeno zahvaljujući napretku tehnologije utvrđivanja mape gena.
Najnoviji uređaji firmi "Ilumina" ili "Lajf teknolodžiz" u stanju su da utvrde ceo DNK kod pacijenta za svega nekoliko nedelja, uz trošak od 5.000 dolara, dok je za utvrđivanje prvog ljudskog genoma bilo potrebno trinaest godina, uz trošak od tri milijarde dolara.
Golub predviđa da će kroz pet godina verovatno biti dostupne genske mape svih značajnijih vrsta raka.