Nikada nemojte da jedete na brzinu, evo zašto
Ako ne odvojite vreme za obrok, ne sedite dok jedete ili niste usredsređeni na hranu, to se može odraziti na sistem koji kontroliše apetit.
Nakon dvadeset minuta žvakanja hrane, tanko crevo počinje lučiti hormone kao što su kolecistokinin i leptin, koji signaliziraju mozgu da je želudac pun.
Međutim, isprekidano ili prebrzo konzumiranje hrane može zaustaviti ovaj proces, što često rezultira uzimanjem puno veće količine hrane nego što je potrebno.
Evo zašto nikako ne bi trebalo da jedete na brzinu
Uzimanje hrane u žurbi može sniziti nivo hidrohlorne kiseline u želucu. To može usporiti proces probave i uzrokovati da delimično probavljena hrana dospe u creva. Zbog toga možete osetiti bolove i nadutost u trbuhu. Eto još jednog razloga da odvojite dovoljno vremena za obrok, kao i da dobro sažvačete svaki zalogaj.
Kada jedete na brzinu i u pokretu, popušta i vaša samokontrola. Visokokalorične namirnice, bogate jednostavnim ugljenim hidratima, izazivaju oscilacije nivoa glukoze u krvi, kao i njen nagli pad, zbog čega ćete brzo ponovo osetiti umor i glad.