Voda tokom jela? Ne, nikako!
Svi smo već naučili da treba dnevno da popijemo između litar i po i 2 litra vode, ako želimo da budemo zdravi i da nam koža bude lepa. Međutim, iako je voda generalno dobra za zdravlje, ne treba je piti tokom jela, jer će smetati procesu varenja.
Naime, suviše vode tokom obroka može poremetiti prirodnu koncentraciju želudačne kiseline i žuči, koja je želucu potrebna da bi ispravno svario hranu. Pogotovo ako je voda suviše hladna, jer će ona usporiti varenje, pa čak i izazvati grčeve!
Ako sta baš žedni, popijte nekoliko malih gutljaja. To je odlično da se očisti nepce i da ipak unesete dovoljno tečnosti, naročito ukoliko je obrok suv (recimo kad užinate sendvič).
U vodu koju pijete možete da dodate malo lumunovog soka ili jabukovog sirćeta zato što oni pomažu varenju. Takođe, gledajte da voda bude mlaka. Dobar izbor je topao čaj (pogotovo od majčine dušice, nane ili kamilice, koji su dobri za želudac).
Osnovno pravilo je da ne pijete vodu 15 minuta pre i sat vremena posle jela. Tako ne samo da ćete biti manje gladni već i manje žedni tokom ručka.
Nije lako odvići se od navike da se pije voda tokom jela, ali će nam biti mnogo lakše da se oslobodimo te navike ako sebi ne dopustimo da budemo žedni tokom dana. Upravo zato je dobro započeti dan s jednom ili dve čaše mlake vode. Takođe, pijte vodu između obroka.