Lekovito voće - mušmula: Zašto je ne jedete?
Mušmula je voće koje blagotvorno deluje na ceo organizam. Vekovima se koristi za probavne tegobe - suzbija upale creva i želuca, eliminiše nadutost. Snažan je prirodni laksativ. Zbog svog antivirusnog i antibakterijskog delovanja, pomaže pri ublažavanju upale krajnika i disajnih puteva.
Mušmula je u narodu poznata i pod imenom divlja kruškica. Potiče iz jugozapadne Azije, odakle je preneta u Evropu, najpre na područje Grčke i Italije.
Uvođenjem novih vrsta voća, povrća i začina postala je nepravedno zapostavljena. Ali i ta se situacija menja. Mušmula se zasluženo vraća u svakodnevne jelovnike zbog obilja hranjivih i zdravih sastojaka.
Zašto je mušmula lekovita?
Mušmula je veoma bogata hranjivim i lekovitim sastojcima. Sadrži belančevine, ugljene hidrate, tanin, pektine i organske kiseline (jabučna, vinska, limunska).
Obiluje vitaminom C i vitaminima iz B grupe. Izvor je kalijuma, kalcijuma, gvožđa i magnezijuma.
Pročitajte još:
* Razbijamo mitove o (ne)zdravoj ishrani
* Šta može da vam se desi ako pojedete previše voća?
* Šta će se dogoditi ako mesec dana budete jeli dve banane dnevno?
Kako je jesti i za koje bolesti?
Mušmula je prirodni lek i poslastica koju možete da iskoriste na brojne načine:
Zreli plodovi su izvrstan laksativ i diuretik. Blagotvorno deluju na sve želudačne tegobe.
Pektin prisutan u ovom voću pomaže u snižavanju lošeg holesterola, pospešuje rad creva, sprečava zatvor i pomaže u lečenju raznih upalnih procesa u organizmu.
Zeleni plodovi nisu pogodni za konzumaciju, ali se u obliku čaja koriste za lečenje i ublažavanje mnogih zdravstvenih tegoba, a naročito kod proliva i krvarenja.
Nezrela mušmula je poznata i kao odlično protivupalno sredstvo, jer pomaže pri lečenju afti u ustima.
A možete i da je pijete
List se sakuplja u proleće, a u obliku čaja je vrlo delotvoran u zaustavljanju krvarenja i u lečenju bolesti desni i usta i grla.
Cvet se bere u razdoblju maj-jun, suši se na prozračnom mestu i konzumira u obliku čaja za poboljšanje probave.
Semenke mušmule takođe imaju lekovita svojstva. Semenke namočene u vodi koriste se za pripremu obloga koje imaju vrlo delotvorne učinke u saniranju kožnih povreda.