Evo zašto nije dobro da pijemo kafu koja je dugo stajala
Da bi omiljeni jutarnji napitak imao razbuđujuće dejstvo, trebalo bi ga popiti u roku pola sata. Evo i zašto…
Ko ne poznaje miris jutarnje kafe? Svejedno da li je reč o espresu, kapućinu ili običnoj crnoj kafi: mnogim ljudima kafa je potrebna da bi uspešno započeli dan. Kafa ne samo da je dobrog ukusa, već ima i okrepljujuće dejstvo na telo i duh.
Međutim, osim jutarnje kafe koju obično brzo popijemo, one koje pijemo tokom dana malo duže "traju".
Na primer, ostalo je još nekoliko sati do kraja radnog vremena i već polako osećate umor. U jednom trenutku posežete za šoljicom skuvane kafe koja vam od jutra stoji na stolu, a sigurno se ne pitate: "Koliko je dobro da to uopšte da popijem?”.
Ako je reč o kafi s mlekom
Ako je dobro zatvoreno i stavljeno u frižider, mleko može da ostane sveže i nedelju dana nakon otvaranja. Ako ga, međutim, ostavite u kafi (nes ili crnoj) više od nekoliko sati, skuvajte sebi novu kafu.
Menja li se vremenom ukus skuvane kafe?
Skuvana kafa može da promeni ukus i nakon 30 minuta, a posle tog vremena imate otprilike četiri sata pre nego se ulja iz kafe pokvare, što rezultuje lošijim ukusom ovog napitka. Dakle, kafu je najbolje popiti do pola sata nakon kuvanja.
Šta se dešava kad crna kafa odstoji?
Crna kafa je tada sigurna za piće, mada verovatno neće imati jednako dobar ukus kao kad je tek skuvana. Bolja je ideja napraviti novu, a ako ste baš rešeni da popijete baš tu kafu, bolje je da je bar prethodno zagrejete.