Tri vrste umaka koje svako treba da zna
Ukusno i brzo gotovo jelo - recept je o kojem sanjamo, posebno radnim danima, kada je malo vremena za kuvanje. Osnovni umaci poput bešamela ili umaka od paradajza u tome mogu da nam mnogo pomognu.
Umeće pravljenja osnovnih umaka je od velike pomoći jer ih raznim namirnicama možemo menjati i izbeći rutinu uvek istih okusa. Dobra stvar je i to što se oni prave odokativno i uz malo prakse imaćete svoj omiljeni recept.
Četiri tipa umaka bešamel
Prvi od umaka je zapravo bešamel koji se koristi za prelivanje raznih testenina. Priprema se tako što otopite maslac i dodate brašno koje treba dobro promešati, a zatim se dodaju pavlaka za kuvanje, mleko i začini. Sastojke dojete u odokativnoj srazmeri kako bi krajnju rezultat bila dovoljno gusta smesa koja može fino da se prelije po testenini. Razne varijante ovog umaka mogu se pripremati dodavanjem sireva poput parmezana ili gorgonzole. Isprobajte i varijantu sa senfom.
Umak od paradajza
Ovaj umak, ili sos, može da se priprema na isti način kao i bešamel, ali s dodatkom paradajza. Postoji i bolja verzija s malo više ukusa. Dinstajte iseckani luk i beli luk na malo maslinovog ulja, dodajte pire od paradajza uz malo peleta i još nekoliko omiljenih začina poput origana. Ovaj umak je brzo gotov i odlično ide uz njoke.
Umak holandez
Ako volite špargle treba da znate da se umak holandez s njima najbolje dopunjava, a odličan je i preko drugih vrsta povrća ili ribe. Za ovaj umak treba samo malo više strpljenja jer morate da mutite žumanca sve vreme kako se ne bi stvorile nepoželjne grudvice.
Rastopite maslac na laganoj vatri i ostavite sa strane da se malo ohladi. Penasto na pari umutite žumanca i uz stalno mešanje dodajte malo belog vina, otopljeni maslac, limunov sok i začine po želji. Umak se mora odmah poslužiti jer nije ukusan ako se ohladi, a nikako nije preporučljivo podgrevati ga.