Sve ovo sadrži kofein!
O štetnosti kofeina se mnogo polemiše, ali još ne postoje jasni dokazi ni za ni protiv njega. Neki kofein smatraju i izvesnom vrstom droge, iako ne izaziva zavisnost poput pravih narkotika, ali definitivno unosi neke promene u organizam. Činjenica je da ga sve više napitaka, ali i namirnica sadrži. Znate li koliko kofeina svakodnevno unosite? Proverite!
2 šoljice čaja = 1 šoljica kafe
Postoji 20 miligrama kofeina u prosečnoj šoljici čaja, dok ga u šoljici kafe ima dvostruko više, 40 miligrama. Ipak, sve zavisi od vrste čaja, kao i kafe.
2 koka-kole = 1 čaj
Ovo je iznenađujući podatak. U 100 grama koka-kole nalazi se svega 8 miligrama kofeina, dvostruko manje nego u isto toliko čaja. Međutim, u zavisnosti od količine šećera, u 100 grama koka-kole može da bude i do 15 miligrama kofeina.
Više kofeina u kafi nego u energetskim pićima
Energetska pića imaju samo 30 mg kofeina na 100 grama, dok ga u 100 grama kafe ima 40 miligrama. Međutim, i među energetskim pićima ima mutanata koji u 100 gr tečnosti sadrže neverovatnih 570 miligrama kofeina, što je kao 14 šoljica kafe.
Alkoholna pića s kofeinom
U porastu je trend mešanja droga, u ovom slučaju alkohola i kofeina (npr. Irska kafa). Samo na američkom tržištu sada ima na desetine takvih proizvoda.
Kofeina nema samo u piću
Kofeina ima i u žele bombonama i u čipsu, ali sve više je prisutan u oblicima za žvakanje, poput razlitih energetskih bombona u kojima ga na 100 grama ima i do 5.555 miligrama, što je kao 139 šoljica kafe.
Poznata je priča da je jedan poznati proizvođač žvaka morao da obustavi proizvodnju zbog velikih količina kofeina u svojim proizvodima, jer su zvaničnici bili zabrinuti kako će se konzumiranje žvaka odraziti na decu i omladinu.
Droga u lekovima
U kafetinu i nekim drugim lekovima koji se koriste za smanjenje temperature i ublažavanje bolova naći ćete i do 65 miligrama kofeina. Takođe ga ima i u mnogim pilulama za mršavljenje i to u visokim dozama, verovatno zbog uverenja da može da smanji apetit.