Trikovi za ukusnije jelo
Mnoge domaćice ulože beskrajno mnogo volje i vremena u pripremanje hrane, a ipak nisu zadovoljne učinkom. Vide da su u nečemu pogrešile, ali ne mogu da utvrde gde su to omašile. Aida Molenkamp, autorka knjige "Kedžs to the Kitchen", upozorava na najčešće greške koje pravimo u kuhinji i kako ih izbeći. U tekstu, objavljenom na sajtu magazin.net.hr, nabrojane su omaške koje se dešavaju i domaćicama sa dugačkim stažom pored šporeta.
Meso, pečurke ili povrće neće biti ukusni ako ih stavite u nedovoljno zagrejan tiganj. Budite strpljivi, sačekajte da se toplota ravnomerno raširi po celoj površini tiganja. Em će šnicle biti ravnomerno ispečene, em se neće lepiti. Zato, ne žurite, sačekajte nekoliko minuta da se tiganj dobro zagreje.
Greška je ako natrpate previše namirnica u šerpu ili na tiganj. Ako želite da svi sastojci dobiju pravu boju, recimo, kada pohujete šnicle ili tikvice, ne sme da bude gužva u tiganju, uvek treba ostaviti malo prostora. Ako pripremate kolače ili pogače, morate da vodite računa da namirnice koje ćete upotrebiti treba da postignu sobnu
Ručno perite noževe
|
temperaturu. Reč je o jajima, pavlaci, mleku, puteru, margarinu, čokoladi... Ako baš žurite, možete puter da isečete što sitnije. Puter, inače, ne treba da bude rastopljen, već mekan. Jaja možete da staviti u posudu da toplom vodom. Mleko ili pavlako na kratko možete da zagrejete u mikrotalasnoj rerni.
Mnogi recepti nikad vam neće uspeti ako sastojke merite pogrešnom posudom. Koristite mericu za tečnost za mleko, vodu, ulje, ako nemate kuhinjsku vagu, koristite kašike ili čaše za merenje šećera, brašna.... Neke domaćice muku muče sa kuvanjem testenine. Recept je jednostavan - treba staviti dovoljno vode. Na pola kilograma špageta ili makarona ide četiri čaše vode. Bitno je da testenina ima dovoljno mesta za kretanje u šerpi ili loncu. Ako nema dovoljno vode, testenina će biti lepljiva, zgusnuta...
Greše i one domaćice koje odmah seku meso. Nije važno da li ćete to meso peći na roštilju ili u rerni sa krompirima. Bitno je da odstoji, biće mnogo ukusnije i sočnije. Mnogi dodaju so tek na kraju kuvanja. To je velika greška, jer ako vam je to navika, mnoge namirnice izgubiće pravi ukus. Posebno grašak i krompir, koji upijaju so tokom kuvanja. Zato jelo treba soliti dok ga kuvate. Naravno, treba da isprobate ukus kako ne biste presolili čorbu ili paprikaš.