Razlgledajte Luvr bez nervnog sloma
Pariski Luvr je najpoznatiji, najveći i najprometniji muzej na svetu. Nekada su redovi bili koliko-toliko podnošljivi, ali od kako je 1989. godine otvoren ulaz kroz staklenu piramidu, broj posetilaca je utrostručen i izgleda da će ove godine probiti brojku od 10 miliona. Međutim, svi koji odluče da posete muzej, susreću se s nizom problema. Za početak, kako razgledati 35.000 dela smeštenih u 300 soba?
Najpoznatiji po slici Mona Liza, brojnim Mikelanđelovim, Rafaelovim i Vermerovim delima, ali i ogromnoj antičkoj zbirci, uopšte nije čudno što Luvr privlači najviše posetilaca od svih svetskih muzeja.
Međutim, svi koji odluče da posete muzej, susreću se s nizom problema. Za početak, kako razgledati 35.000 dela smeštenih u 300 soba? Postoje neke stvari koje se moraju videti, ali samo da hodate od sobe do sobe bez zaustavljanja, potrošili bi veliki deo dana.
Kako uopšte uživati u Mona Lizi okruženi desetinama ljudi koji se guraju da je vide? Pa verovatno nikako, pošto je skrivene iza horde turista, a kada joj se napokon dovoljno približite, opet ste prilično daleko jer se "mala Parižanka" skriva iza neprobojnog stakla.
Nemojte da vas sve ovo obeshrabri, jer Luvr svakako vredi posetiti. Stvar je u tome da se što bolje organizujete kako obilazak muzeja ne bi bio besmislen.
Pročitajte još:
* Kako da uštedite novac u Parizu?
* Čime su sve turisti nezadovoljni?
* Ovo je najveća greška koju turisti prave prilikom posete Rimu
Izbegnite gužve - Za početak, kupite karte preko interneta i na taj način izbegnite uzaludno duga čekanja u redu. Karte će te na ovaj način platiti nekoliko evra više, ali je i to ništa u poređenju sa nekoliko izgubljenih sati i bolom u nogama od stajanja. A obilazak tek sledi.
Takođe, zapamtite da su najveće gužve od juna do septembra, a najbolje vreme za posetu su decembar i januar. I ako se odlučite na ulaz posle tri popodne, definitivno ćete profitirati.
Izbegnite redove - Nikako nemojte ići na glavni ulaz, kroz već spomenutu staklenu piramidu. Na glavni ulaz navale svi, iako postoje mnogo mirniji ulazi poput Rišeljeovog prolaza (otvoren je skoro svakog dana, ali proverite detaljno pre odlaska) i ulaza Lavova, za koji važi ista stvar kao i za Rišeljeov.
Kao što smo već rekli, karte kupite onlajn i pokupite ih pre dolaska u Luvr.
Nabavite vodič - U samom muzeju postoje četiri ture dnevno na engleskom jeziku u trajanju od 90 minuta, a to zadovoljstvo košta 12 evra. Naravno, postoji i audio vodič za pet evra, ali i jeftinija verzija za Android i Epl, koja nažalost, nije dobro ocenjena. Ako želite da naučite više, na blagajni muzeja možete kupiti "Vodič kroz Luvr" za 17 evra. Pomoćiće vam u obilasku, a istovremeno može poslužiti kao lep suvenir ili poklon za nekoga ko tek planira odlazak u Pariz.
Napravite predah - Kada je vreme lepo, najbolja mesta za odmor i malo vazduha nalaze se na prvom spratu. U kafeu Molien pronaćićete salate, peciva, kiš ili pastu za manje od 10 evra. Kafe Marli nudi terasu na otvorenom, ali i lep pogled na francuske skulpture iz 17. veka.