Ako se desi smrt u aivonu...
Zaposleni u aviokompanijama dobijaju posebna uputstva kako da se ponašaju u slučaju smrtnog slučaja na letu. Uglavnom je procedura da se telo preminulog prebaci na slobodno sedište, što dalje od pogleda ostalih putnika. Međutim, postoje i malo "kreativnije" procedure.
Statistički gledano, normalno je da svakog dana neko umre u avionu s obzirom da se na taj način dnevno preveze oko 8 miliona ljudi. U takvim osetljivim situacijama, osoblje aviona treba da postupi na određen način kako ne bi uznemirilo ostale putnike, a posebno decu.
Putnici koji su se našli u ovakvim situacijama tvrde da se preminuli prebacivao u prazan red ili u poslovnu klasu, dok neke kompanije imaju i posebne delove u avionu za smeštaj tela. Drugi imaju vreće za tela, za svaki slučaj.
Singapur erlajns je prvi uveo novost u vidu posebnih ormarića koji su bili dovoljno veliki da se u njih može smestiti osoba prosečne veličine. Stjuardesde su bile trenirane da što brže preminulog putnika pomere iz vidokruga drugih putnika. Ako u avionu nema dovoljno mesta, posadi je rečeno da pojasom čvrstovežu preminulog, umotaju ga u ćebe i stave do vrata.
Ako do smrti dođe nedugo posle poletanja, moguće je da se avion okrene i vrati na polazište, a nekoliko puta se dogovdilo da je zbog smrtnog slučaja došlo i do neplaniranih usputnih sletanja.
U dokumentarcu BBC otkriveno je da je Britiš ervejsa obučavana za ovakve situacije. Rečeno im da preminulog ne smeju nikako da stavljaju na pod jer bi mogao da sklizne i završi ispod sedišta.
Ponekad može da se desi da policija posle sletanja zadrži sve putnike dok patolog ne pregleda preminulog i ne utvrdi uzrok smrti, ali takve situacije su izuzetno retke.