Muče vas akne? Evo kako da ih pobedite
Iako postoji veliki broj prirodnih sastojaka koji mogu pozitivno da utiču na eliminisanje akni, bubuljica i mitisera na koži, dermatolozi nekad pribegavaju korišćenju farmaceutskih sredstava koji daju najbrže i najdelotovornije rezultate.
1. Salicidna kiselina
Acetil ili salicidna kiselina je najzastupljenija u proizvodima za negu lica namenjenih tinejdžerima. Pronaći ćete je u gotovo svakoj prodavnici ili aptoteci, u vidu aktivnog sastojaka u tretmanima koji se bore protiv bubuljica. Salicidna kiselina je beta-hidroksidna kiselina koja će eliminisati vašak ulja i nežno ukloniti mrtve ćelije kože. Ona takođe ima protivupalno dejstvo, te smiruje i tonira kožu.
2. Glikolna kiselina
Glikonalna kiselina je alfa hidroksid, te je poznato da vrši blagi piling, odnosno ostranjuje površinski sloj kože i samim tim duboko čisti pore. Baš kao i salicidna kiselina, glikolnu možete pronaći u raznim hidratantnim kremama, serumima, i sredstvima za čišćenje lica.
Pročitajte još:
* Evo zašto je važno da očistite lice pre spavanja
* Domaći lek za uklanjanje mitisera (za 10 min.)
* Sjajan trik: Za samo 5 sekundi otkrijte koliko vam je stara koža
3. Benzoil peroksid
Benzoil peroksid je antibakterijski sastojak, i veoma je efektan u ubijanju bakterija koje izazivaju pojavu bubuljica. Ipak, treba biti pažljiv pri upotrebi. Kreme i sredstva za čišćenje mogu da issue suvu i nežnu kožu. Zato je najbolje da se držite proizvoda koji u sebi ne sadrže više od 2 odsto benzoil peroksida.
4. Sulfor
Ako zanemarite miris, sulfur može biti vaš najbolji saveznik u borbi sa aknama. Ovaj sastojak jednako dobro deluje na eliminisanje bubuljica i mitisera, i to tako što prikuplja višak ulja.
5. Retinol
Verovatno ste čuli za benefite krema na bazi retinola, sastojka koji pozitivno deluju na očuvanje mladosti, ali vitamin A je takođe jednako delotvoran za ostranjivanje akni. Retinoidi povećavaju produkciju ulja, odstranjuju mrtve ćelije kože i deluju protivupalno.
6. Dapson
Još jedan gel za čišćenje lica koji najćešće prepisuju dermatolozi. Dapson je aktivni sastojak, koji deluje protiv mikroba i bakterija, i uspešno se bori sa mitiserima, aknama i bubuljicama. Baš kao i drugi agresivni sastojci, dapson moće izazvati sušenje kože.
7. Kortikosteroidi
Kortikosteroidi je najbrži način da stanete na put aknama, koje mogu nestati već za 24-48 sati. Ipak za korišćenje ovog leka neophodna je konsultacija sa dermatologom, koji će preporučiti tačnu dozu upotrebe.
8. Antibebi pilule
Ako ste primetili da se bubuljice pojavljuju svakog meseca u period pre menstrualnog ciklusa, vaše akne mogu biti povezane sa hormonima. U tom slučaju se javlja višak sebuma, koji izaziva pojavu nečistoća na licu. Anti bebi pilule, koje sadrže estrogen i progesterone, mogu da pomognu u balansiranju hormona i čišćenju kože. Ipak, preporuka za konzumaciju bi trebalo da dobijete od svog lekara.
9. Izotretinoin
Izotretinoin ima različitu reputaciju, a većina dermatologa bi vam preporučila korišćenje kada vaše lice ne odreaguje pozitivno na standardne metode. Izotretinoin je zapravo retinoid, s tim što je njegovo dejstvo mnogo jače.
10. Antibiotik
Dermatolozi vam mogu preporučiti i antibiotike kao brzo rešenje za akne, ali obično nije prvi izbor. Dok ćete možda videti momentalne rezultate, čim uklonite antibiotic, bubuljice će se vratiti.