Sedam razloga zašto ne gubimo kilograme iako držimo dijetu
Sigurno vam je dobro poznata sledeća situacija: na posebnom ste režimu ishrane, čak pomalo i vežbate, ali kilogrami ne spadaju. Konstantno ste gladni, to vas pomalo iscrpljuje i dekoncentriše, ali vaga stalno pokazuje istu kilažu. Šta ne radite dobro?
Prenosimo vam zanimljivo istraživanje i dajemo deset razloga koji mogu biti glavni uzročnici ovog problema.
1. Prvi i osnovni razlog može biti u tome što dijeta koju držite uopšte nije za vas! To što je neka dijeta najpopularnija, jer se pokazala kao idealna u mnogim slučajevima, uopšte ne mora da znači da odgovara vama, vašoj krvnoj grupi. najbolje bi bilo da konsultujete nutricionistu kako bi vam napravio adekvatan plan ishrane.
2. Nemate uspostavljenu rutinu spavanja! Jako je važno da svoj organizam naviknete da leže i ustaje u koliko-toliko definisano vreme, a onda i da mu obezbedite čuveni "beauty sleep" koji podrazumeva osam sati kvalitetnog sna.
3. Dopuštate sebi mnogo! Nije strašno malo prekršiti dijetu, ali ako krenete malo po malo, to onda postane mnogo i vaša dijeta zaista počinje da gubi smisao.
4. Vaši prijatelji imaju grozne navike u ishrani! Pa zato kad god ste u njihovom društvu vi ne možete da ne zgrešite.
5. Hronično ste pod stresom! Kortizol ili hormon stresa ima uticaj na nivo insulina u našem telu, pa ako ste konstantno izuloženi stresnim situacijama to može dodatno uticati na vašu potrebu za hranom. Uzmite pauzu, prošetajte na suncu, pročitajte par strana omiljene knjige ili odslušajte najdražu pesmu i tako povratite emotivnu ravnotežu.
6. Porcije su vam prevelike! To što su u vašem tanjiru samo zdrave namirnice ne znači da možete da ih jedete u ograničenim količinama. Manji obroci u kraćim vremenskim razmacima najbolje su rešenje.
7. Krivite genetiku! Naučnici su sve bliže tome da sa sigurnošću potvrde da je gojaznost nasledna, ali nemojte gledati u svoje roditelje i rođake i misliti o sebi kao o osobi kojoj je predodređeno da ima višak kilograma. Sve je stvar stava, navika i volje.