Manjak sna narušava lepotu
Bore, smanjena elastičnost i promene u pigmentaciji mnogo su prisutniji kod onih koji spavaju nedovoljno. Manjak sna usporava i oporavak od opekotina nastalih izlaganjem sunčevim zracima i drugih oštećenja kože, upozoravaju stručnjaci.
Rezultati istraživanja sprovedenog u SAD još jednom su potvrdili ono što pripadnice lepšeg pola odavno znaju - manjak sna rezultira ubrzanjem procesa starenja kože.
Naučnici Univerziteta Kejs Vestern Rizerv sproveli su kliničko istraživanje uz učešće 60 ispitanica starih od 30 do 49 godina.
Da bi utvrdili nivo starenja kože istraživači su koristili sistem po imenu Scineksa koji se zasniva na podacima o prisutnosti bora i nejednakoj pigmentaciji i smanjenoj elastičnosti kože. U proseku je kod žena koje su dovoljno spavale taj indeks iznosio 2,2, a kod njihovih vršnjakinja čiji je san uglavnom bio prekratak indeks je bio dvostruko lošiji i iznosio je 4,4.
Takođe, pokazalo se da manjak sna usporava oporavak od opekotina nastalih
Šminka zapušava pore
|
izlaganjem sunčevim zracima, kao i drugih oštećenja kože. Naučnici objašnjavaju da nedovoljno trajanje sna može da oteža normalnu proizvodnju melatonina, prirodnog antioksidansa presudnog za zdravlje kože.
Znaci umora i neispavanosti odražavaju se najviše na našem licu ističući bore, podočnjake i manjak elastičnosti kože. Spavanje je najjeftinija i najjednostavnije metoda za očuvanje lepote. Dermatolozi ističu da manjak sna izaziva skupljanje krvnih sudova na licu što rezultira nastankom tamnije pigmentacije. Tokom spavanja koža se regeneriše, nove ćelije zamenjuju stare i ponovo se postiže zdrava ravnoteža. Svi hormonalni i metabolički disbalansi dolaze u ravnotežu. Bez dovoljno sna to nije moguće.
Neki naučnici preporučuju i do 10 sati spavanja, dok drugi smatraju da odrasla osoba ne bi smela da spava duže od osam i kraće od pet i po sati. Što se više iscrpete fizički i psihički, treba vam više sna. Tokom spavanja organizam proizvodi hormone koji utiču na zdravlje i lepotu.
Dermatolozi preporučuju spavanje na leđima kako se koža lica ne bi borala. Ako vam ta poza ne odgovara, pokušajte da se naviknete radi lepog lica.
Većina dermatologa može odrediti na kojoj strani spavate po količini bora koja se stvara na dom delu lica. Ukoliko ne možete da spavate na leđima, probajte da spavate sa strane. A za sve one koje mogu da spavaju na leđima, potrudite se da vam jastuk bude malo veći jer će tako gravitacija omogućiti bolji protok krvi i limfe, pa se neće stvarati višak tečnosti, odnosno nećete se buditi podbuli!