Da li će samovozeći automobili odlučivati o životu ili smrti?
Inženjeri automobilske industrije su manje-više razvili potrebnu tehnologiju za izgradnju samovozećih automobila pa se samo čeka najhrabriji koji će tržištu ponuditi prvi model sposoban za autonomnu vožnju. Međutim, nakon tehnoloških problema, ostaje teži deo jednačine: da li ove mašine treba da imaju moć da odlučuju ko će preživeti saobraćajnu nesreću?
Automobilska industrija predviđa blistavu budućnost samovozećim automobilima. Međutim, ovo ne može da se dogodi dok se ne reše škakljiva moralna pitanja koje srećemo još u naučnofantastičnim delima Isaka Asimova iz prošlog veka. Na primer, da li samovozeći automobil treba da žrtvuje svoje putnike i skrene u provaliju kako bi izbegao da udari u školski autobus pun dece?
Suočeni sa ovom etičkom problematikom, giganti automobilske industrije su za pomoć morali da se obrate profesorima filozofije i etike, a veliki deo istraživanja se obavlja na Stanford Univerzitetu gde je pokrenut Centar za istraživanje automobila.
Pročitajte još:
* Zamalo sudar dva vozila sa auto-pilotom
- Ovo pitanje je svakako komplikovano. Firme su u velikoj meri svesne ovog problema i izazova koje on donosi jer njihovi programeri uveliko pokušavaju da donesu te odluke - rekao je Kris Gerdes koji vodi laboratoriju, a nedavno se sastao sa predstavnicima Forda i Dženeral Motorsa u cilju rešenja problema.
Proizvođači automobila, ali i tehnološki gigant Gugl ulažu milijarde u razvoj autonomnih automobila koji su već počeli testiranja na otvorenim putevima Kalifornije. U globalnim kampanjama se kao jedna od glavnih prednosti autonomnih automobila predstavlja brža reakcija kompjutera koji će moći da predvidi i izbegne potencijalne sudare i nesreće.
Međutim, nesreće će se i dalje događati i upravo u tim situacijama će kompjuter u automobilu morati da postavi pitanje manjeg zla - da li da skrene na trotoar pun ljudi kako bi izbegao kamion koji mu se velikom brzinom približava otpozadi ili da ostane na mestu i životno ugrozi svog vozača?