Automobili će vam čitati misli - zbog vaše bezbednosti
Savremeni bezbednosi sistemi su sve više uključeni u proces vožnje, a krajnji cilj su robotizovani automobili bez vozača i saobraćaj bez nesreća i nastradalih. U međuvremenu, proizvođači automobila razvijaju razne tehnologije koje će pomoći u sprečavanju udesa dok mašine u potpunosti ne zamene vozače.
Jedna od automobilskih kompanija koja je poslednjih godina predstavila brojne inovacije u oblasti sistema asistencije u vožnji je Jaguar Land Rover (JLR).
Najnovija tehnologija na kojoj rade stručnjaci ovog proizvođača uključuje i "čitanje misli" vozača kako bi se otkrili znaci umora ili dekoncentracije tokom vožnje.
Ovaj sistem trenutno se testira na prototipu modela Jaguar XJ i u stanju je da prati moždane talase vozača kako bi procenio da li je on pospan ili "odsutan" dok upravlja automobilom.
Prateći u kontinuitetu koji od talasa je dominantan, kompjuter otkriva tragove umora, pospanosti ili dekoncentracije.
JLR razvija ovu tehnoogiju na osnovu iskustava do kojih je u svojim istraživanjima došla Američka svemirska agencija (NASA).
NASA je uspela da razvije sistem pomoću kojeg očitava moždane talase pilota preko njegovih šaka i senzora na upravljaču letelice. Sličan model primenjen je na automobil, gde su senzori smešteni u volan.
- Kada se detektuje moždana aktivnost koja ukazuje na dekoncentraciju ili sanjivost vozača, volan ili pedala za gas će zavibrirati, kako bi ga upozorila i razbudila - objašnjavaju u kompaniji Jaguar Land Rover.
Kontroliše otkucaje vašeg srca i disanje
Drugi sistem na kome radi ovaj proizvođač automobila prati stanje vozača preko otkucaja srca i ritma disanja. Ovi parametri kontrolišu se preko senzora koji se nalaze u sedištu.
Ako sistem otkrije odstupanja od normale, vozač će takođe biti upozoren zvučnim ili vizuelnim signalom.
JLR razvija i tehnologiju koja treba da skrati vreme potrebno da vozač zada neku komandu preko ekrana multimedijalnog sistema, tako što on više neće morati da dotakne displej.
Sistem će prepoznati pokret njegove ruke i predvideti koje "dugme" želi da "pritisne", pa će komanda biti izvršena i pre dodira ekrana.
Na kraju, kompanija usavršava specijalnu papučicu za gas koja funkcioniše zajedno sa sistemom za prepoznavanje saobraćajnih znakova.
Ako sistem detektuje da vozač povećava brzinu preko dozvoljene, pedala za gas počinje da pruža veći otpor na pritisak stopala, dajući tako do znanja vozaču da treba da uspori.