Sve što treba da znate o gumama
Da bi vozila bila bezbedna na putu, gume moraju biti sposobne da se nose sa silama koje utiču direktno na njih - kada se koči, ubrzava ili skreće. Ali to je samo delić onoga što ste oduvek želeli da saznate o gumama.
Redovno proveravajte pritisak u gumama
Pritisak u gumama igra ključnu ulogu u životnom veku i performansama guma. Preporučene pritiske u gumama od strane proizvođača za vaše vozilo možete pročitati na poklopcu rezervoara, vratima auta.
Ne forsirajte gume
Forsiranje gume u smislu prevelike brzine ili ubrzanja, odnosno pretovaranja vozila, se mora izbegavati. Isti je efekat kao kod nedovoljnog pritiska i može prouzrokovati nepopravljivu štetu na gumama.
Izbegnite oštećenja
Guma se može oštetiti često i bez znanja vozača. Ukoliko sumnjate na oštećenje ili pronađete oštećenje na gumi, obavezno odvedite vozilo da gume pregleda profesionalac u specijalizovanom servisu za gume.
Dubina šare
Izuzetno važan faktor je dubina gazećeg sloja gume, koja po zakonu mora biti minimalno 1.6 mm. Ukoliko vozite sa gumama koje imaju nedovoljnu dubinu šare gazećeg sloja, rizikujete kaznu kod saobraćajne policije.
Proverite koliko su stare
Kako biste mogli da proveriti kada su gume proizvedene, veliki proizvođači guma koriste jedinstveni sistem kodiranja. Ovaj kod možete naći na bočnom zidu vaše gume.
Na gumama proizvedenim posle 1999 – te poslednje 4 cifre označavaju datum proizvodnje gume. Prve dve od ove 4 cifre označavaju nedelju proizvodnje. Posljednje 2 označavaju godinu proizvodnje.
Sve gume (uključujući rezervne) koje su proizvedene pre više od 10 godina morale bi da budu zamenjene novim gumama.