''Bataljon'' za kraj trilogije
O herojskoj borbi vojnika Vojske SR Jugoslavije u rejonu karaule ''Košare'', na granici s Albanijom, u proleće 1999. godine srpska javnost je godinama znala vrlo malo. Golobradi vojnici na redovnom služenju vojnog roka, uglavnom osamnaestogodišnjaci i devetnaestogodišnjaci, hrabro su protiv višestruko jače sile branili svoju zemlju, a oni koji su preživeli taj pakao dugo su bili skrajnuti i gotovo sasvim zaboravljeni.
Jedan od retkih koji se godinama borio da zaborav ne pobedi heroje sa ''Košara'' jeste Nenad Milkić, pisac iz Malog Zvornika, koji je o njima dosad napisao knjige ''Poslednja straža'' (2014) i ''Zov karaule'' (2016), a nedavnim objavljivanjem ''Besmrtnog bataljona'' završio je trilogiju o onima koji su se vratili, ili ostali na večnoj straži kod te karaule.
Milkić je ''Bataljon'' napisao u prvom licu, kao priču vojnika-graničara, koji se borio u rejonu karaule ''Košare'' i sa drugovima stao na put kopnene ofanzive kojom su teroristi takozvane "OVK" i albanske regularne vojske, uz podršku NATO, pokušali da upadnu u Metohiju. Nekoliko godina posle rata on kazuje što je doživeo i preživeo u paklu ''Košara'', ali i kako se bori da bi opstao u miru.
Bilo 35 na jednog
Nenad Milkić kaže da je na karauli, u trenutku napada, prema brojnom stanju, bilo 110 vojnika, zajedno sa oficirima i podoficirima, dok ih je, prema njihovoj proceni, napalo više od 4.000 pripadnika OVK i NATO vojnika. Pripadnici 53. graničnog bataljona, 125. i 594. motorizovane brigade, 63. padobranske, 72. specijalne brigade tu su ostali do potpisivanja Kumanovskog sporazuma i poslednji se povukli 14. juna, u međuvremenu ne odstupivši ni korak. Prema zvaničnim podacima, poginulo je 108 vojnika, dok ih se deset vodi kao nestalo.
- Ove knjige su odavanje počasti svima koji su tamo bili i nisu ni stopu odstupili, iako je na njih udarao višestruko brojniji i tehnički opremljeniji neprijatelj. Dozvolili smo da junaci Velikog rata padnu u zaborav, a sudbina Milunke Savić, Momčila Gavrića i drugih neznanih boraca setimo se tek na stogodišnjicu početka tog rata. To ne sme da se ponovi sa onima koji su pre dve decenije branili svoju zemlju - kaže autor Milkić.