Život nema granice
Srpska umetnica Maja Bekan nedavno je u Poljskoj predstavila svoju izložbu "23 skupa". Reč je o performansu koji predstavlja poslednju fazu rada koji je započet u Varšavi 2014. godine i prvo predstavljanje poljskoj publici. Ova izložba baca akcenat na vezu između umetnosti, svakodnevnog života i politike. Glavna polazna tačka jesu priče o manjim kolektivima: dva umetnika koja sarađuju, komšijsko udruženje i grupe žena koje su povezane kroz porodice i zajedničko vođene malih biznisa.
- Izložba predstavlja neki vid retrospekcije mojih performansa u poslednjih deset godina. Način na koji sam ja pokušala da se nosim sa idejom dokumentacije i prezentacije formata kao što je performans kroz korišćenje drugih medija i praktično kreiranje novog umetničkog rada od istog - preko teksta, fotografije, dokumentarne forme, fikcije do novih performansa i situacija. Sve to nameće pitanje učešća, intimnosti, snalažljivosti i suživota - rekla je za "Vesti" Maja Bekan.
Ona ističe da je izuzetno zadovoljna kako je ispao njen umetnički rad.
Nadarena Trebinjka
Maja Bekan rođena je 1975. godine u Trebinju. U Novom Sadu diplomirala je na Akademiji umetnosti, na smeru slikarstvo. Usavršavala se na postdiplomskim studijama na Kraljevskoj akademiji umetnosti u Hagu.
Njene izložbe predstavljene su širom sveta, a dobitnik je i nekoliko značajnih umetničkih nagrada. Njen umetnički rad zasniva se na performansu koji uključuje različite aspekte, koji u centru dešavanja imaju čoveka.
Ona je jedan od osnivača umetničkog udruženja ADA u Roterdamu.
- Svaka prostorija tj. Essential Environment ima svoju priču i predstavlja određenu formu. Posebno sam zadovoljna što sam imala priliku da ostvarim i prikažem performativan rad koji je trajao dve godine kroz intenzivnu saradnju sa grupom sredovečnih aktivista (Oleandronj asocijacija) uz veliku podršku Centra za savremenu umetnost (U-Jazdonjski) u Varšavi - kaže Maja.
Kako je rekla, glavni akteri njenog rada su žene: umetnice, aktivistkinje, studentkinje, penzionerke i ljudi u potrazi za sobom u teškim ekonomskim okolnostima.
- Ime izložbe priziva sastanke između stranaca, prijateljstva i sarađivanje u kome vidim elemente socijalne koreografije. Oni žive kroz kombinacije vremena, tela, emocija i performanse koji podrazumevaju učesnikovu percepciju i refleksiju. Kroz ovu izložbu se rekonstruišu priče iz svakodnevnog života hrleći napred ka samoostvarenju, obećanja svetlije budućnosti održane u zajedničkim projektima - objašnjava umetnica.