"Vidaković" za Orhana Pamuka
Turski pisac i nobelovac Orhan Pamuk primio je međunarodnu književnu nagradu "Milovan Vidaković" festivala proze Prosefest, koji već 10 godina organizuje Kulturni centar Novog Sada.
Ovo vredno priznanje Pamuku je uručeno u novosadskom ogranku Srpske akademije nauka i umetnosti. Najpoznatijeg turskog pisca dočekala je prepuna sala i buran aplauz prisutnih. U ime domaćina goste je pozdravio akademik Milutin Radovanović rekavši da je Orhan Pamuk održao briljantno predavanje u Beogradu, a reči dobrodošlice uputio mu je i Nedeljko Mamula, urednik književnog programa Kulturnog centra Novog Sada.
- Zadovoljstvo je pozdraviti velikog i poznatog pisca koji je danas među nama. Verujem da će svakoga ko je čitao bar jednu knjigu našeg gosta, dodirnuti laki dah promene jer samo čovek koji čita ima šansu da bude drugačiji. Ovakvim skupovima sa poznatim piscima otvaramo prozore novih kultura - rekao je između ostalog Mamula.
Obrazloženje o dodeli nagrade "Milovan Vidaković" Orhanu Pamuku dao je Nenad Šaponja, predsednik organizacionog odbora festivala proze Prosefest.
Začetnik srpskog romana
Milovan Vidaković (1780-1841) bio je srpski pisac i smatra se začetnikom srpskog romana. Jedan je od najčitanijih srpskih pisaca svog vremena.
Pre dva veka predavao je u srpskoj gimnaziji u Novom Sadu. U njegovu čast osnovana je međunarodna književna nagrada "Milovan Vidaković", koja se dodeljuje znamenitim domaćim i stranim piscima.
Prisutnima se obratio Orhan Pamuk, izrazivši svoju veliku zahvalnost što ga je Srpska akademija nauka i umetnosti pozvala u Srbiju i što mu je ukazana velika čast da primi ovu, kako je naglasio, značajnu nagradu.
- Veliko mi je zadovoljstvo što sam dobio ovu nagradu zbog koje sam povezan sa imenom Milovana Vidakovića, prvog romanopisca u ovoj zemlji. Takvi ljudi postoje i kod nas, oni su pomerali granice i svojom individualnošću stvarali neku drugačiju istoriju od one koju u svakoj državi nameću političari. Ponosan sam na ovu nagradu - naglasio je Pamuk.
Nakon uručenja nagrade turski pisac je prošetao Novim Sadom gde se upoznao sa istorijom grada. Dobio i poziv da ponovo dođe u goste 2019. ili 2021. godine, kad će Novi Sad biti omladinska, odnosno kulturna prestonica Evrope.
Pamuk je nekoliko dana boravio u Srbiju na poziv Srpske akademije nauka i umetnosti, uz posredovanje Geopoetike (izdavača njegovih dela na srpskom jeziku). On je u Beogradu održao predavanje u okviru ciklusa Gost SANU.
Knjige prevedene na 30 jezika
Ferit Orhan Pamuk rođen je 7. juna 1952. u Istanbulu. Odrastao je u četvrti Nišantaš, u porodici nalik onima kakve opisuje u svojim romanima "Dževdet-beg i njegovi sinovi" i "Crna knjiga". Kao dete želeo je da postane slikar, po završetku gimnazije studirao je arhitekturu, ali se opredelio za novinarstvo i književnost. Prvi roman "Dževdet-beg i njegovi sinovi" objavio je 1982. godine. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 2006. godine, a jedan od njegovih najpoznatijih romana je "Zovem se Crveno" koji ga je svrstao u red najistaknutijih evropskih književnika. Zbog svojih izjava da je "nad Jermenima u Turskoj izvršen pogrom i da se slično dešava i sa Kurdima" došao je u sukob sa turskom državom. Protiv njega je podignuta optužnica, a nacionalistički i fundamentalistički krugovi su ga optužili za izdaju. Sudski proces je, pod pritiskom svetske javnosti, okončan oslobađajućom presudom. Njegove knjige prevedene su na više od trideset jezika. Na srpski jezik je prevedeno deset njegovih romana: "Bela tvrđava", "Novi život", "Zovem se Crveno", "Sneg", "Tiha kuća" i drugi.