Titova biblioteka proglašena kulturnim dobrom
Titova biblioteka proglašena je kulturnim dobrom od posebnog značaja. Biblioteka je deo fonda Muzeja istorije Jugoslavije, a nastajala je od 1940. do 1980. godine.
Titovu biblioteku čine njegove lične knjige, izdanja koja je dobijao kao službene poklone državnika i izaslanstava i publikacije koje su nabavljane posebno za njega. Odluku o posebnom kulturnom statusu Titove biblioteke donela je Narodna biblioteka Srbije, pozivajući se na njenu kulturnu, naučnu i istorijsku vrednost.
Osim vrednih knjiga bilblioteka čuva i vredne predmete, pisma, priloge, pečate vlasništva, među kojima je i "ex libris" koji je prema Titovoj želji 1956. izradio slikar Đorđe Andrejević Kun.
Biblioteka sadrži oko 15.000 knjiga, 11.162 naslova vrlo raznolike tematike, najviše istorije, umetnosti, književnosti, filozofije, religije i politike. U njoj su i stare i retke knjige, enciklopedije, rečnici i leksikoni.
Posebno su vredne knjige s posvetama ličnosti poput Čerčila, Nehrua, Indire Gandi, Seku Turea, Jasera Arafata, Milovana Đilasa, Moše Pijade i drugih. Takvih primeraka ima 1.747.
Među retkim knjigama su dela iranskog šaha Reze Pahlavija s pozlaćenim reljefom na koricama, knjiga gravura poznatog tipografa iz 17. veka Simona Tomasina, zatim ruski rečnik iz 1789. godine, Danica ilirska iz 1842. koju je uredio Ljudevit Gaj. Tu su i Volterova dela, Ustav Kraljevine Jugoslavije iz 1931. i prvo izdanje Marksovog Kapitala iz 1867. koje je kruna u posebnom delu biblioteke u kojem se čuva marksistička literatura. Važno mesto u biblioteci zauzima i vojna literatura.
Biblioteka je dostupna naučnicima za istraživanja pod istim uslovima kao i ostala građa Muzeja istorije Jugoslavije.