"Istina je najjače oružje"
Glumac i producent Tihomir Stanić (53) uvek se vodi izrekom da ko u čuda veruje, taj čuda i stvara. A on je poput čudotvorca zaista uspeo da snagom volje, želje i sopstvenim trudom, znanjem i umećem postigne mnogo toga vrednog pažnje i divljenja. Ovih dana podigla se prašina oko filma "Top je bio vreo", koji nikako da se pojavi pred bioskopskom publikom, a čiji je Stanić producent.
- Dobio sam prava da ekranizujem roman Vladimira Kecmanovića "Top je bio vreo", pa je režiser Slobodan Skerlić adaptirao scenario i počeli smo da snimamo film u decembru 2010. godine. Ali, i pre nego što je pala prva klapa film su pratile kontroverze. Kuburili smo sa parama jer taj film zbog raznih predrasuda nije dobio podršku u regionu. A tema je sudbina dečaka u opkoljenom i bombardovanom Sarajevu 1993. godine kome je granata ubila roditelje, posle čega je zanemeo.
Mira čeka pareMira Banjac je izjavila da ste joj dužni novac za rad na ovom filmu. |
Dečakov vodič u svet odraslih je njegov bivši školski drug koji ga upoznaje sa svetom kriminala, alkohola, droge, zločina, silovanja i smrti - kaže Tihomir Stanić, koji dodaje da je i postprodukcija filma zahtevna zbog specijalnih i kompjuterskih efekata.
- Stalno sam u dugovima, ulazim iz kredita u kredit, seku mi struju, isključuju telefone, ali drži me neverovatan entuzijazam. Moja prednost je što zahvaljujući glumačkom iskustvu umem da prepoznam važan scenario.
Teme su bile teške, ali sam ih sam birao. Nisam produkcijom počeo da se bavim da bih zaradio pare i obogatio se, nego sam išao po principu da neko to mora da uradi. Nije bilo lako, ali živim sa svešću da je istina najjače oružje i da uvek pobeđuje.
Priča se da je u ovaj film već uloženo pola miliona evra?
- Nije tačno, uloženo je duplo više! Naime, nama je na konkursu Filmskog centra Srbije odobreno oko 220.000 evra, što je tada bilo četvrtina predviđenog budžeta. Radio televizija Republike Srpske i sponzori obezbedili su još 150.000 evra, a ja sam kao producent jurio pare, pozamljivao, dizao kredite. Naknadno nam je Ministarstvo kulture Srbije odobrilo dodatnih 43.000 evra, ali još nedostaje malo novca da sve završimo.
Film će nadživeti partijeTihomir Stanić nedavno je izneo svoju tezu o društveno-političkom značaju filmova: |
Da li je tačno da su ekipu napuštali glumci, iako su prvobitno pristali da budu u njoj?
- Jeste, to su teškoće koje su nas pratile, ali i uticale na probijanje budžeta. Radnja filma smeštena je u ratno Sarajevo, pa smo zatražili i dobili potrebne dozvole. Onda je došla ekipa sa sarajevske TV 1 da snimi reportažu, ali posle emitovanje tog priloga krenula je lavina negodovanja jer su najavili da se priprema film u kome će se "branitelji Sarajeva" prikazati kao ratni zločinci.
- Uskraćene su nam dogovorene lokacije, mnogi bosanski glumci napustili su projekat, a pridružili su im se i pojedini beogradski, smatrajući da nije zgodno pojaviti se u takvom projektu. Ipak, ne želim da pominjem nijedno ime. Morali smo da tražimo ne samo nove glumce, nego i novog kostimografa, scenografa, lokacije... Sve je to uticalo na probijanje budžeta, pa smo zato stalno morali da pronalazimo nove finansije.