Topli izvori za junake
U bisere vojvođanske ravnice odavno se ubraja jedna od najlepših banja Srbije, Banja Junaković. Priča se da svoje ime duguje porodici Junaković, u čijem je vlasništvu nekada davno bila velika, gusta istoimena šuma, tik uz današnju banju, a nedaleko od Apatina.
Istorija ovog kraja je bila nemirna, počev od rimskih osvajanja, zatim osnivanja mađarske države, pa opsade Turaka. Najveći otpor koji je srpska vojska pružala Turcima bio je upravo u okrilju prekrasne hrastove šume koja je u slavu ovih junaka dobila ime - Junaković.
U ovoj banji su lekoviti izvori otkriveni davno, ali su prve prave, stručne analize obavljene tek 1914. godine, i to u inostranstvu. Rezultati dobijeni ispitivanjem lekovitih junakovačkih izvora u Budimpešti potvrdili su izuzetan kvalitet i lekoviti sastav ovih voda, svrstavši ih u isti rang sa vodama nadaleko čuvenih termi Karlove Vari u Češkoj i Harkanja u Mađarskoj.
Ovi prvi uzorci vode poslati na ispitivanje pronađeni su u selu Pigrevica, i upravo tu je osnovana prva banja, na podsticaj mesnih lekara, tridesetih godina 20. veka. To su ujedno bili počeci banjskih lečilišta u Vojvodini.
S obzirom na kvalitet i veliku toplotu izvora, oko 50 stepeni Celzijusa, Banja Junaković je morala da unapredi celu organizaciju kako bi počela sa razvojem pravog turizma. Ipak, tek se 80-ih godina prošlog veka počelo sa izgradnjom modernog rehabilitacionog i rekreacionog centra Banja Junaković.
Ribarske večeri i Grožđebal
U blizini Banje Junaković nalaze se jedni od najzanimljivijih turističkih gradova Srbije kao što su Subotica, sa svojim crkvama i Gradskom kućom, i Sombor sa Pašinom kulom i Grašalikovićevom palatom. Tu je i nadaleko poznata Apatinska pivara. I sami meštani ovih krajeva privlače goste tako što organizuju brojne i već tradicionalne manifestacije, a neke od njih su Apatinske ribarske večeri, Lička olimpijada i Grožđebal, na kojem gosti, uz kvalitetna vina, mogu uživati i u paradi starih fijakera.