Moderni bioskop šabačke braće
Braća Savić, Pera, Boža i Svetolik, rođeni Šapčani i sinovi tamošnjeg predsednika suda, išli su daleko ispred svog vremena.
Francuski zanat
Braća Cvetković, vlasnici bioskopa "Kolarac", javljaju se 1913. godine kao četvrti beogradski filmski producenti. Za njih je snimao prvi srpski snimatelj Slavko Jovanović, koji je zanat naučio od Francuza, pa su u svom bioskopu prikazali sopstvene filmove: "Svečani doček srpske pobedonosne vojske sa srpsko-bugarskog bojišta", "Vrbica u Beogradu", "Svečani dolazak i zakletva regruta iz Nove Srbije" u Donjem gradu.
Nazvana je Moderni bioskop. Dvorana je izgrađena od drveta i u njoj su bili postavljeni kafanski stolovi, ali je to ipak bila sala za elitnu publiku. Imala je sigurnosne izlaze i naročitu projekcionu kabinu, što je bila novina, budući da su do tada projektori stajali iza leđa publike, između dva reda sedišta. Moderni bioskop je imao i stalno zaposlenog kinooperatera, Rudija Prohasku.
Savići su bili zastupnici čuvene francuske firme Gomon. Osim toga, oni su prvi na filmsku traku utiskivali i prevod stranog filma na domaći jezik. Uposlili su 1911. mladog Austrijanca Karla Frojnda, koji će kasnije u Americi postati čuveni snimatelj i dobitnik Oskara za kameru 1937.
On im je organizovao filmsku laboratoriju i snimio dosta dokumentaraca: "Sa beogradskog korzoa", "Iz Jevrejske male" i "Sa Dorćola", "Doček hrvatskih studenata u Beogradu", "Uskršnje trke na Banjici"...
Najuticajniji od braće Savić, Boža, otvorio je štampariju i osnovao list "Mali žurnal" u kome su se braća smenjivala kao urednici. On je, kao veliki Botorićev konkurent, posle njega snimio treći po redu igrani srpski film 1912, melodramu "Jadna majka", u kojoj je glavnu ulogu tumačila tragetkinja Narodnog pozorišta Emilija Popović.
Pera, najstariji Savić, umro je 1925. godine, u 57. godini, Boža dve godine kasnije, u 65, a Svetolik je umro pred kraj Drugog svetskog rata, u 70. godini.