Molitva za seobu
U selu Koraćica kod Mladenovca, u podnožju planine Kosmaj, smešten je manastir Pavlovac. Ime je dobio od obližnjeg Pavlovačkog potoka, a posvećen je Svetom Nikoli. Nastao je početkom 15. veka kao zadužbina despota Stefana Lazarevića, sina kneza Lazara.
Još od nastanka Pavlovac se smatrao jednim od središta pismenosti u državi svog prosvećenog i knjigoljubivog ktitora. Manastir su, po naredbi despotovoj, podigli učenici Rada Borovića, poznatog kao Rade Neimar, despotov dvorski arhitekta. Nešto kasnije, u vreme Otomanskog carstva, nekoliko puta se pominje u turskim popisima, a poslednji put 1560. godine, kao i harač od njega, koji se sastojao od pšenice, košnica i voća.
Manastir je jedva preživeo najezdu turskih ordija. Obnovljen je u drugoj polovini 16. veka, a patrijarh Arsenije Čarnojević, vođa Velike seobe, u Pavlovcu je služio jednu od poslednjih liturgija pred polazak sa narodom u Ugarsku 1690. godine. Bratstvo manastira koje ga nije moglo napustiti Turci su pobili, a manastir razorili. Mošti ovih nesrećnih monaha nalaze se u temelju manastirske crkve, i posebno su obeležene. Sve do 1967. godine, kada je ponovo obnovljen, Pavlovac je bio u ruševinama, pokriven nanosom zemlje i kamena, obrastao u korov.
Okrugli prozori
Crkva manastira Pavlovac pripada moravskoj graditeljskoj školi koja je procvat doživela upravo u vreme despota Lazarevića, i ima trolisnu osnovu. Posebnost ove crkve predstavljaju okrugli prozori kojih nema na drugim spomenicima tog doba.
U leto 1973. godine otkriveni su, a potom i otkopani temelji tri konaka, od kojih se jedan izdvaja bogatim ukrasima. To je istraživačima ukazalo da je treći pavlovački konak zapravo bio letnjikovac despota Stefana iz kojeg je on polazio u lov. U ostalim, skromnim konacima, bili su kaluđeri. U blizini se nalazi selo Markovac, gde je despot Stefan iznenada umro 1427. godine, upravo u lovu, verovatno od srčane kapi. Manastirska crkva se polako obnavljala, skoro do današnjih dana, a Pavlovac je dobio bratstvo i starešinu pod okriljem Šumadijske eparhije.