Prva liturgija na nemačkom
Prvu celu liturgiju na nemačkoj jeziku u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Frankfurtu služio je otac Simon Turkić, a sasluživali su mu Milorad Marijanović, sveštenik iz Crkve Svetog apostola Luke iz Frankfurta i otac Aleksandar Marković iz Vizbadena.
Liturgiji je prisustvovalo desetak vernika, uglavnom naših ljudi, a bilo je i nekoliko "stranaca" koji su po završetku izašli spokojno iz hrama.
- Počeli smo da služimo na nemačkom jeziku zbog mnogih naših vernika koji ne razumeju srpski, a dolaze nam na službu. Imamo tu Gruzina, Bugara, Nemaca, Rusa i tako dalje. Takođe imamo i mešovitih brakova i zbog njih smo odlučili da služimo na nemačkom. To je ujedno i edukacija za nas sveštenike. Naravno da smo tu mislili i na našu omladinu kojoj je lakše da razume nemački nego srpski jezik - kazao je za "Vesti" posle prve liturgije na nemačkom otac Simon.
Otac Aleksandar Marković podseća da je liturgija na nemačkom nedavno uvedena i u hramu Vaskrsenja Hristovog na Galusu.
- Učinjeno je to kako bi i drugi ljudi mogli da prate naše bogosluženje, na primer, oni koji prihvataju pravoslavlje. Nemci pojedinačno, ne samo oni iz mešovitih brakova, pa čak i čitave porodice postaju pravoslavci i crkva oseća potrebu da i oni razumeju službu koja se služi svake nedelje i za praznike. U Vizbadenu još nije služena cela liturgija na nemačkom, ali je povremeno bila ubačena po koja jektenija u službu - kaže otac Aleksandar.
Otac Simon Turkić će na nemačkom služiti jednom mesečno.
- Termine ćemo birati proizvoljno. Nameravamo da služimo na praznike ili svetitelje koje važe za sve pravoslavne, kao danas kada pravoslavna crkva slavi Svetog Serafema Sarovskog velikog ruskog i svepravoslavnog svetitelja.
Naredna liturgija na nemačkom jeziku biće služena 28. februara kada se slave Sveti apostol Onisim i prepodobni Jevsevije Pustinjak.
Korak napred
Svjetlana i Siniša Simić iz Frankfurta su prisustvovali prvoj službi na nemačkom, a Siniša kaže:
- Lepo je da se i za druge pravoslavne nacije, a i za našu decu koja ne znaju dovoljno dobro srpski da slušaju službu na nemačkom jeziku. Smatram da je to korak unapred i samim tim što su vrata crkve otvorena i za druge nacije.