Srbi u Nemačkoj: Iz lera u punu brzinu
Prebačena za vikend, osmomartovska proslava u Berlinu u organizaciji kluba "Vuk Karadžić - Braća Grim" bila je prava zabavno-kulturna poslastica, sa više od 70 učesnika, bogatstvom sadržaja, belim okruglim stolovima, ogromnim ovalima raznovrsnih kolača i drugih đakonija. Uz sve to podeljeno je i 240 karanfila pa su se sve dame zaista osećale posebno i svečano te večeri.
Najviše zasluga za uspešnu organizaciju pripada Vojkanu Draškoviću, predsedniku "Karadžića". Iako je društvo godinama bilo "u leru", Drašković je uspeo da animira ljude i okupi novo jezgro, koje je i kroz ovaj program hteo da predstavi. On je zadovoljan kako je sve bilo, iako se nadao malo većoj poseti zbog bogatog sadržaja.
Voditelji kulturno-zabavnog programa su bili Jelena Jelić i Marko Žarevac, novi članovi umetničkog rukovodstva. Dečji ansambli Zlatnog opanka i Srpsko-nemačke zajednice su zajedno nastupili, a folkloraši prvog ansambla Opanka su predstavili i takmičarsku koreografiju za Evropsku smotru.
U folklornom delu je nastupila multinacionalna grupa Fo pa koju godinama vodi Nemica Evelin Krauze, u kojoj igraju Bugari, Nemci, Poljaci, Hrvati, Srbi i koja je izvela program ženskih plesova sa istoka Balkana.
Ovacije za Mariju
Profesionalna bokserka Marija Stojanović je te večeri u Berlinu pobedila Gruzijku Čahvašvili i stekla status izazivača za prvaka sveta. Cela sala je proslavila njen uspeh pa je i na taj način veče bilo u znaku žena.
Profesor dr Dragan Bataveljić je promovisao knjige "Tako je živeo i stvarao Dragiša Nedović" i pesmaricu "Najlepših 50 pesama Dragiše Nedovića 1", koje su posvećene stogodišnjici rođenja i 50-godišnjici od smrti sigurno najplodonosnijeg pisca i autora narodnih pesama Srbije.
Dr Bataveljić je za "Vesti" rekao da je Nedović "ostavio pesme nezaboravnog značaja koje će se pevati dok je zadnjeg Srbina na ovoj planeti".
- Njegove najpoznatije pesme, što mnogi ne znaju, jesu "U lijepom starom gradu Višegradu", "Stani, Ibar vodo", "Prođoh Bosnom kroz gradove", "Siromah sam druže, nigde ništa nemam", "Obraše se vinogradi", "Jesen prođe, ja se ne oženih", "Ajd' idemo, Rado".
Vrhunac večeri je sasvim sigurno bio izvanredan nastup profesionalaca u standardnim plesovima Romana i Anastasije, koji uskoro pokreću plesnu školu pri "Karadžiću".
Genije Dragiša
Dr Bataveljić je za "Vesti" rekao i da ima 500-600 pesama Dragiše Nedovića.
- Celokupna njegova arhivska građa se nalazi kod mene, jer je porodica imala poverenje da mi to poveri, a ja ću u narednoj knjizi od sigurno 800 strana utvrditi kompletnu zaostavštinu Dragiše Nedovića, zaokružiti je i verujem da će se ostvariti broj od 1000 pesama kako tvrde njegovi savremenici. Carevac je, kad je prvi put čuo za njega, rekao: "Ne znam ko je taj čovek, ali on je istinski genije"!