"Vesti" na Svetosavskoj akademiji u Štutgartu: Spektakl u režiji dece
Svetosavska akademija održana proteklog vikenda u Birgerhaus Vest u Štutgartu bila je po mnogo čemu jedinstvena, ne samo u pokrajini Baden-Virtemberg nego verovatno i celoj Nemačkoj. Profesorki srpskog jezika i književnosti Biljani Petrović, autoru lepog, ali veoma zahtevnog programa i scenarija, sigurno je naruku išla i činjenica da baš u ovoj nemačkoj pokrajini ima najviše polaznika dopunske škole, a i nastavnka koji srpski predaju našoj deci po programima i ingerenciji Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj Srbije.
Gost iz Srpske
Po prvi put je na jednoj ovakvoj priredbi bio zvaničan gost iz Republike Srpske, Predrag Damjanović, direktor Pedagoškog zavoda iz Banjaluke, koji je apelovao na decu rodom iz Srpske da uvek i na svakom mestu sa ponosom ističu ko su i odakle su.
Izložba u foajeu
- Pored mene, program su realizovali i nastavnici i učenici Mirjana Milošević, Nataša Milenković, Aleksandra Stankov-Karahodžić i Tatjana Popović - kaže za "Vesti" prof. Biljana Petrović koja se nijednom nije pojavila na bini, ali je vešto iza scene povlačila konce zaista uspele priredbe koja je na kraju pobrala burne aplauze oduševljene publike.
Biljana posebno ističe Muzej Vuka i Dositeja iz Beograda, partnera u ovom projektu koji je u foajeu sale postavio izložbu pod nazivom "Jezik je hranitelj naroda". Njihovi predstavnici su pre akademije s decom organizovali prigodne radionice, o čemu će "Vesti" opširnije izvestiti u sutrašnjem broju.
Zajedno sa Biljanom, u organizaciju događaja uključio se i Savet škole "Vuk i Dositej" iz Štutgarta, a neophodnu podršku dobili su od sveštenstva hrama Sabora Srba svetitelja u Štutgartu (za svu decu su obezbedili prigodne svetosavske paketiće), te generalog konzula Srbije u Štutgartu Božidara Vučurovića, koji se takođe našao među uglednim zvanicama Akademije.
Kako i priliči ovakvim prilikama, akademija je otvorena himnom prvom srpskom prosvetitelju koju je uz pratnju dečjeg hora anđeoskim glasićem otpevala solistkinja Isidora Rajković. Nadahnutu besedu o Svetom Savi, o tome šta je značio i danas znači za samobitnost i opstanak srpskog roda ma gde nalazio, govorio je protojerej iz Štutgarta Stanko Rakić, a govornicu je potom prepustio ministru Šarčeviću.
Zagubljeno slovo "ž"
U izvođenju scenske tačke "Da li ste vi žaba?", deci su "pomogli" i gosti iz Beograda Eliana Gavrilović, kustos i muzejska savetnica Muzeja Vuka i Dositeja iz Beograda i Miodrag Tomić, viši kustos i muzejski edukator. Oni su su se potrudili da mališani Iva i Aja Grahovac, Luka Strahinja Kovač, Maja Elek, David i Elena Nedić, Maja Stanišić i Ilija Popović nađu "zagubljeno" slovo "ž".
Simpatije i salve smeha pobrali najmlađi učesnici Akademije, deca predškolskog uzrasta i polaznici pravoslavne veronauke u Štutgartu, koji su na bini izveli scenski prikaz dela Jove Jovanovića Zmaja "Deda i repa".
- Želeo bih ovom prilikom da saopštim da smo napisali jedinstven školski program po kojem će maternji jezik, našu istoriju i kulturu ubuduće učiti deca u Srbiji, Republici Srpskoj, ali i dijaspori i svi onim mestima i državama gde nas ima - kazao je, između ostalog, Mladen Šarčević, istakavši da roditelji u dijaspori zaista mogu biti ponosni na svoju decu.
Na bini su se, potom, smenjivali recitatori, pevači i mali glumci, a kroz putovanje i priču o Svetom Savi u ulozi voditelja sjajno su se snašle učenice Anja Đekanović i Ana Dimitrijević. U delu programa nazvan "Savine brige i Savini darovi" nastupile su, između ostalih, solistkinje Teodora Stevanović i Leontina Bakić, dok je Lazar Bakić izveo pesmu "Dug Rastku Nemanjiću". Kolaž pravoslavnih pesmica čika Jove Zmaja izveli su đaci Marina Takač, Emilija Grubenović, Vida Đurić, Jana Brezovac i Danilo Kosanović.
Petra i Grejs
Među učesnicma programa nije bilo moguće ne primetiti dve devojčice, bliznakinje tamne puti koje se, mada rođene u Nemačkoj, dobro snalaze i sa srpskim jezikom. "Tajna" je ubrzo otkrivena - tata Petre i Grejs Kukić zove se Milenko i rodom je iz Republike Srpske, dok je mama Penina iz Kenije. Dve preslatke devojčice, koje su nas same zamolile da ih fotografišemo zajedno, pričaju da su bile na safariju u Africi, u rodnoj zemlji svoje mame, ali i da rado posećuju i Banjaluku, tatino rodno mesto. Na pitanje gde je lepše diplomatski odgovaraju: "Svuda je lepo"!Specijalna koreografija
Posebno pažnju publike privukao je nastup 13-godišnje Tamare Brus iz Štutgarta koja je svoju dopunsku školu predstavljala i na Centralnoj Svetosavskoj akademiji održanoj 27. januara u Beogradu. Publika je prvo imala je priliku da pogleda video-zapis s tog događaja, a potom je Tamara, u posebno osmišljenoj koreografiji (potpuno zamračena sala i pod svetlošću baterijskih lampi) nadahnuto pročitala poemu "Bajka o časti" uz klavirsku pratnju malog pijaniste Luke Bilbije.
Pesmu "Tebi, majko, misli lete" otpevala je malena Isidora Rajković, uz pratnju dečjeg hora, a hor Srpske pravoslavne crkve iz Štutgarta, pod dirigentskom palicom Dimitrine Ileve, otpevao je pesmu "Vostani, Serbie, davno si zaspala". Na samom kraju programa Andrea Geler sjajno je otpevala pesmu "Pevam danju, pevam noću" (koju je proslavio legendarni Zdravko Čolić), a voditeljke su podsetile publiku da je ovu pesmu pre mnogo godina napisao srpski pesnik Branko Radičević i posvetio je Mini Karadžić, ćerki Vuka Karadžića, u koju je bio smrtno i nesretno zaljubljen.
Posle završetka zvaničnog dela programa, posetioci su obišli i prigodnu izložbu Muzeja Vuka i Dositeja, postavljenu u foajeu.
Promocija "Vida"
Na marginama svetosavske akademije promovisan je i časopis "Vid" koji je, prema rečima prof. Biljane Petrović, glavne urednice, kruna projekta "Reči koje čuvaju kulturno nasleđe". Ovaj lingvistički projekat đaka iz Štutgarta, o kojem su "Vesti" takođe izveštavale, u matici je ovenčan i posebnom državnom nagradom, odnosno osvojio je prvo mesto. Izdavač časopisa, čiji je tiraž 500 primeraka, jeste Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije. Planirano je da izlazi dvaput godišnje i namenjen je isključivo našoj deci u dijaspori.