Neće se postideti ni Vuk ni Dositej
Biljana Petrović, nastavnica dopunske nastave u Štutgartu osmislila je i pokrenula list "Vid". To je list učenika škole "Vuk i Dositej" čiji će glavni zadatak biti očuvanje srpske tradicije, kulture i jezika kod dece naših iseljenika.
Od kada je pre tri godine preuzela dopunsku nastavu u Štutgartu, nastavnica Biljana pokazuje neumornu energiju i želju da unese novine u nastavu i deci naših ljudi u Nemačkoj i učini što zanimljivijim proces ovladavanja maternjim jezikom i upoznavanje nacionalne istorije i kulturne baštine.
- Biće to istovremeno i lingvistički priručnik u nastavi za moje kolege. Svaka stranica imaće neki zadatak čijim će rešavanjem đaci na lakši i pristupačniji način savladavati maternji jezik.
Predstavljaćemo i "Vukov rječnik", a imaćemo i nagradne igre - govori Biljana, koja je bila gost dopisništva "Vesti" u Beogradu.
Ona ne krije zadovoljstvo što je časopis, na kojem je sa šarolikom ekipom saradnika radila mesecima, konačno ugledao svetlost dana poslednjih dana 2017. godine.
Prvi broj je odštampan u Beogradu, a zvanična promocija biće 3. februara u Štutgartu.
Spoljni saradnici časopisa su članovi lingvističke sekcije Farmaceutsko-fizioterapeutske škole iz Beograda, u kojoj je Biljana godinama predavala srpski jezik, pre nego što je preuzela dopunsku nastavu u Štutgartu.
Višeznačna simbolika
Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja su izdavači časopisa "Vid", koji će izlaziti dva puta godišnje. O samom nazivu "Vid", značenju ove reči u srpskoj etimologiji i mitologiji, čitaoci će moći da otkriju na stranicama časopisa. Naslovnicu prvog broja uradila je i poklonila poznata grafička dizajnerka Ana Petrović.
Beogradski đaci će za svoje drugare u Nemačkoj osmišljavati jezičke priloge i zadatke na određene teme.
Časopis je i kruna projekta "Reči koje čuvaju kulturno nasleđe", koji je osvojio prvu nagradu na republičkom takmičenju lingvističkih sekcija Srbije.
Bio je to zajednički projekat obe škole i one u Beogradu i škole u Štutgartu i podrazumevao je istraživanje koje su to reči koje čuvaju nasleđe Srba gde god da se nalaze.
Nastavak saradnje je doveo i do međusobnih poseta učenika. Kada su deca iz Štutgarta došla sa porodicom za praznike, organizovana im je poseta Muzeju "Vuka i Dositeja", koji je bio i partner u celom projektu.
Kanije su deca iz Beograda uzvratila i četiri nezaboravna dana provela u Štutgartu.
Sve je to bilo 2016. godine. Škola dopunske nastave je od svojih prijatelja iz Beograda dobila i Povelju Vuka i Dositeja i od tada se nastavnica, đaci i roditelji trude da opravdaju ime dva najznačajnija srpska prosvetitelja.
Dolazi i ministar Šarčević
Deca i njihovi roditelji u Štutgartu će 3. februara uživati i u Svetosavskoj akademiji, a prema najavi očekuje se i dolazak srpskog ministra prosvete Mladena Šarčevića. Tada će biti izložen deo postavke Muzeja Vuka i Dositeja kako bi se roditelji i njihova deca još jednom upoznali sa životom i stvaralaštvom dvojice velikana.