Kapela, dijamant duhovnog života
Vernici osnabričke parohije proslavili su nedavno slavu kapele Svetog arhangela Mihaila u Lingenu i ujedno veliki jubilej, šest decenija ove najstarije srpske bogomolje na tlu Nemačke. Vernici brižljivo čuvaju svoju svetinju i okupljaju se molitveno u velikom broju. Uvaženi gost, gradonačelnik Lingena, Diter Krone, prisustvovao je liturgiji i slavskom ručku. Pozdravljajući svečare on je istakao veliki ugled koji srpski građani uživaju u ovoj sredini.
Liturgiju je služio vladika Andrej, episkop austrijsko-švajcarski i administrator Eparhije frankfurtske i sve Nemačke, sa protojerejom Duškom Spasojevićem (iz Diseldorfa) i ruskim sveštenikom Evgenijem Iljušinom (iz Osnabrika). Osnabrički protojerej-stavrofor Marinko Rajak je nažalost izostao zbog nesrećnog slučaja u porodici.
Kumovi slave
Slavska znamenja su kao kumovi pripremili Elena i Antonio Bužarovski sa ćerkom Marijom i sinom Damjanom, a kumstvo za narednu godinu su predali porodici Umićević, Dejanu i Slađani i njihovoj deci Aleksandri i Draganu.
Vladika Andrej je naglasio značaj Lingena kao istorijskog mesta za srpski duhovni život, jer je upravo tu sagrađena prva srpska bogomolja u Nemačkoj, a graditelje je nazvao "osnivačka generacija".
- Danas nema lepšeg mesta u Nemačkoj nego što je Lingen, gde smo među senima onih koji su ovde ostavili trag. Ne bismo smeli da ih zaboravimo.Oni su dijamanti našeg naroda - rekao je vladika.
Toj generaciji pripada i njegov otac protojerej-stavrofor Dobrivoje Ćilerdžić koji je u ovoj parohiji službovao od 1957. do 1962. godine.
Vladika Andrej se u propovedi i kasnijem obraćanju vernom narodu osvrnuo na detinjstvo koje je proveo u Osnabriku, gde je i rođen i nije krio radost što je među starim znancima. Komunikacija s narodom bila je prisna, a svima je prijalo prisustvo protinice Marijane (92), vladičine majke, koja je uprkos godinama veoma vitalna.
Novica Andrejić, dugogodišnji predsednik Crkvene opštine Osnabrik je podsetio na bogat istorijat kapele u Lingenu.
Velimir najstariji parohijanin
Na liturgiji i slavlju je bio i najstariji parohijanin iz Lingena, Velimir Stančić (85), koji je ujedno jedan od najstarijih parohijana u osnabričkoj parohiji, a sa njim je bio i Ćirović Dobrosav (68), veliki donator u obnovi kapele 2004.
Kulturno-umetnički program su izveli učenici polaznici nastave veronauke i Srpske dopunske škole koji su ujedno i članovi folklorne sekcije Božur iz Osnabrika. Teodora Dabić je najavila nastup najmlađih melodijom "Tamo daleko" na klavijaturi.
Zdravicu je govorio Milorad Miščević, a zatim su izvedena dva scenska prikaza. Nastup folklora je sve razvedrio. Đaci su episkopu Andreju poklonili zbirku svojih crteža na temu anđeli. Program su pripremile i vodile Biljana Dabić, Violeta Lukovac i Milica Stanković. Oduševljena publika je za dečju kasu spontano sakupila 345 evra.
Istorijat
Kapela Svetog arhangela Mihaila postoji od 1957. i osnovali su je emigranti koji su posle Drugog svetskog rata ostali na ovim prostorima i za svoje verske potrebe najpre koristili bogomolje drugih crkava. Pravoslavni vernici Lingena: Srbi, Rusi, Ukrajinci i Grci su udruženim snagama iznajmili i preuredili mali građevinski objekat. Dograđen je toranj i zvonik, postavljen ikonostas, renovirana unutrašnjost, dozidana prostorija sa sanitarnim čvorom, takoreći, sagrađena je kapela . Najveći udeo u svim poslovima imali su Srbi, a uvek su imali i svog duhovnika. Krajem prošlog veka objekat je kupljen sredstvima dobrovoljnih priloga i u vlasništvu je Srpske pravoslavne crkve. Kapela je renovirana 2004, 2007. i 2008. Veliki doprinos očuvanju i održavanju svetinje dale su porodice iz Lingena: Milisavljević, Zubko, Simin, a naročito porodica Stančić koja i danas brine o kapeli. Veliki je doprinos i ruske braće koji se okupljaju oko bogomolje.