Jezik je krunski dragulj naroda
U velikoj sali hrama Arhangela Mihaila u Hamburgu nedavno je postavljena i otvorena izložba pod nazivom Jezik je hranitelj naroda, u organizaciji Muzeja Vuka i Dositeja, Narodnog muzeja iz Beograda.
- Ovo je naše prvo gostovanje na teritoriji Nemačke i veoma smo zadovoljni što je došlo do saradnje sa ovdašnjom dijasporom zahvaljujući angažovanju školskog odbora Srpske dopunske škole i profesorke Dragane Rašuo. Ovo je putujuća dokumentarna izložba koja obuhvata 20 panoa sadržajima prilagođenih deci školskog uzrasta - rekla nam je Eliana Gavrilović, kustos muzeja i muzejski savetnik, koja sa svojim saradnicima Marinom Pejović i Miodragom Tomićem, oboje kustosi za saradnju sa publikom, boravi u Hamburgu. Oni će rado svoju postavku preneti i na druga mesta, a za sada je u planu postavljanje izložbe u Štutgartu.
Ovu lepu i eksponatima bogatu izložbu, kojom su predstavljeni životi i dela dva naša velikana, otvorio je Vasilije Lalić, predsednik Saveta roditelja Srpske dopunske škole Jovan Jovanović Zmaj u Hamburgu.
On se zahvalio na saradnji i podršci našem Generalnom konzulatu u Hamburgu na čelu sa generalnim konzulom Natašom Rašević i crkvi, protojereju Siniši Vujasinoviću i protonamesniku Aleksi Milinkoviću bez kojih, kako je naglasio, ovaj projekat ne bi bio realizovan.
Izložbu su otvorili đaci škole. Najpre je nastupila folklorna grupa đaka, ujedno članovi SKUD-a Mladost, igrama iz Istočne Srbije predvođena Biljanom Ćurčin - Grob. Učenici su recitovali stihove o Vuku Karadžiću, a zatim izveli scenski prikaz Samoglasnici. Katarina Zbiljić je svojim čarobnim glasom otpevala pesmu "Oro moje".
Svi posetioci, a bilo ih je puna sala, dobili su na dar Srpski blagoslov (poklončić za pomoć i podršku) ceduljice ispisane ćirilicom, koje su pripremili đaci.
Gosti sa svih strana
Pre otvaranja izložbe za đake škole su pripremljene radionice na temu: Putovanje u prošlost, sa akcentom na Minu Karadžić, Vesela slova i Studijska zbirka starih predmeta (krčag, fes, bokal). Među posetiocima su pored Hamburžana bili i gosti iz Bremena, Bremerferdea, Bukstehudea, pa čak i iz Getingena.