Kažite nam kuda da krenemo
Vranjanka Jelena Simić (16), učenica prvog razreda Poljoprivredne škole u Vranju boluje od takozvanog "prepleta creva", retke bolesti koja pogađa jednog od 400.000 ljudi. Da bi mala Jelena dobila šansu za život i izvesnu budućnost, mora što pre da se obezbede odgovarajuća klinika i doktor u Nemačkoj, jer jedino tamo ovaj zdravstveni problem može uspešno da se reši hirurškim putem.
- Postoje klinike u Nemačkoj i lekari specijalisti za njenu retku bolest, o tome smo obavešteni. Treba naći gde, pa da se zakaže odmah pregled. Kod nas se njena bolest, nažalost, ne leči - kaže njena samohrana majka Danijela (41).
Kada se pronađe klinika, odgovarajući lekar i zakaže pregled, biće potreban novac za odlazak i boravak u bolnici. Inače, Jelena je jedno od troje dece samohrane majke Danijele. Da nesreća ne ide sama govori činjenica da je požrtvovana majka ovih dana dobila otkaz kao tehnološki višak u privatnoj firmi u Vranju.
Ova četvoročlana porodica živi od 10.000 dinara dečjeg dodatka i pomoći koju im pruža otac, odnosno deda Stojan, penzioner. Jeleni, kojoj neprestano naviru suze na oči, dijagnozu su uspostavili beogradski lekari Univerzitetske klinike u Tiršovoj.
Kontakt
Svi plemeniti zemljaci koji žele da stupe u kontakt sa samohranom majkom Danijelom Simić i pomognu joj oko potrage adekvatne klinike za lečenje njene teško bolesne ćerke Jelene, mogu stupiti u kontakt sa njom na adresu: Proleterskih brigarda 8, 17500 Vranje i putem telefona na brojeve: +381 17 432 176 i +381 69 15 50 818. |
- Uz preplet, lekari su mi rekli da je moje debelo crevo duže nego obično, da je na jednom mestu veoma suženo i nije na svom mestu. Uz sve to situacija se dalje komplikuje, a bolovi su sve češći i nepodnošljivi. Prošle godine sam u Beogradu imala operaciju, koja nije dala nikakav pomak ili boljitak - kaže Jelena.
Njoj se često stomak nadima zbog čega ne može da jede, pa je prinuđena je da hoda povijena zbog jakih bolova.
- Često kada dobijem napad bolova, krijem se u sobi i trpim da majka ne bi primetila, jer se ona mnogo brine za svaku promenu mog stanja. Zbog toga izostajem u školi. Ranije sam se bavila sportom, igrala odbojku... U poslednje vreme pokušavala sam da se više krećem, čak da ponovo igram odbojku, ali su me bolovi sprečili - priča Jelena, gušeći se u suzama.
Njena majka Danijela navodi biblijske muke svoje devojčice sa svega 16 godina života.
- Imala je samo šest i po godina kada joj je naglo pao imunitet. Lekari su pomislili da je leukemija. U stvari, imala je jako zapaljenja pluća, a izlečili smo je prirodnim lekovima. Pre tri godine je počela da gubi svest na nekoliko minuta, pa da gubi pamćenje na sat vremena. Bili smo u Beogradu, pronašli su joj vodenu cistu u glavi koja se povukla i sada joj ne stvara problme. Jadno dete! Snašle je sve same nevolje.
- Zato mi nema druge nego da molim dobre ljude iz dijaspore da nas upute kuda da krenemo i šta da činimo, pošto ni sami ne znamo kako bismo stupili u kontakt sa nekom nemačkom klinikom, niti na koja vrata da pokucamo. Isto tako, ne znamo ni koliko bi to koštalo, pa su nam svaka informacija, pomoć i smernica više nego dobrodošli, samo da Jelenu spasemo muka - lomi prste na rukama Danijela.
Nesreća nikad ne dolazi samaUz bolesnu Jelenu, Danijela ima ćerku Nataliju (17) i sina Strahinju (8). Sa setom konstatuje da je njenu porodicu sustigla ona narodna da jedna nesreća nikada ne dolazi sama. |