Ugroženi zemljaci uvek u srcu i mislima
Ne prođe jesen, i to već sedmu godinu zaredom, a da Banijci, koji su novi život započeli daleko od rodnog kraja, čak u Melburnu, ne organizuju prelepo veče humanitarnog karaktera kako bi obezbedili novac za svoje sunarodnike u otadžbini. Tako su se i ovog oktobra okupili u sali Kulturnog centra "Nikola Tesla" u Davtonu južno od Melburna. Uz zvuke pesama i muzike zavičaja, izvrsne domaće kuhinje vrednih Banijki, druženja i prisećanja na stara vremena, prikupljeno je 9.000 australijskih dolara, skoro isto kao i prethodne godine.
- Sve je prošlo besprekorno, na našu veliku radost. Koristim ovu priliku da se zahvalim svim dragim ljudima koji su prisustvovali večeri, pomagali u organizaciji i što će svojim prilogom usrećiti zemljake u otadžbini prema kojima sudbina nije bila darežljiva u mnogo čemu - rekao je jedan od organizatora večeri, Živko Krčmarević, nekoliko dana posle zabave.
U međuvremenu, usledilo je pravljenje spiskova i konsultacije sa novinarima "Vesti", uvek na usluzi svojim dobronamernim čitaocima, kome donaciju poslati. Nije dugo potrajalo, a lista štićenika sa iznosima jednokratne novčane pomoći je prosleđena u beogradsko Dopisništvo "Vesti", kao i 6.120 evra (valuta koju je lakše razmeniti na ovim prostorima). Na spisku onih kojima je pomoć namenjena, kao konačan rezultat, našlo se ukupno 13 imena i adresa kuda će novac biti upućen. Mnogo lica, starih i novih.
Odlučeno je da ukupne sume, deo od 2.720 evra ode u ruke njihovih zemljaka iz zavičaja, koji su se, nošeni vetrovima rata, nastanili širom Srbije i Republike Srpske i koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Od toga je dakle, po 500 evra upućeno: 13-godišnjem Branislavu Stamboliji, nastanjenom u Lipara kod Kule, a rođenom sa teškom srčanom manom, zatim, slepoj Suzani Vukosavljević (21) nastanjenoj u Novom Bečeju, njenoj vršnjakinji Nikolini Bajić iz Banjaluke, oboleloj od dijabetesa, potom Dajani Vučenović, rodom iz Slunja, koja živi u okolini Šimanovca, dok će Desa Šapić iz Obrenovca dobiti 400 evra, a još 320 evra Evica Borojević iz Velikog Gardaca kod Gline.
Preostalih 3.400 evra je za štićenike Humanitarnog mosta među kojima je po 500 evra namenjeno: dečaku Gojku Đuriću iz Bijeljine, koji se brine o bolesnom ocu, zatim trudnoj supruzi tragično nastradalog rudara, Gabrijeli Marjanović iz Trgovišta kod Vranja, četvorogodišnjem Urošu Karapandžiću iz Pećinaca, obolelom od cerebralne paralize, Vladimiru Đajiću (38) iz Beograda, koji je u stanju budne kome, Bojanu Lekiću iz Vladimirca kod Šapca, obolelom od leukemije, Dejanu Mariću (9) iz Zvornika, koji se bori sa metastazama tumora na kičmenoj moždini, a preostalih 400 Dobrili Grujić iz Beograda za operaciju kolena.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
Ovi vredni darovi već su se našli u rukama pojedinih Suzane Vukosavljević, Branislava Stambolije, Gabrijele Marjanović, Uroša Karapandžića, Vladimira Đajića i Dobrile Grujić, koji su uputili svojim dobročiniteljima iz daleke Australije mnogo blagoslova uz želju da budu zdravi i doveka srećni.
- Molim vas da se u naše ime mnogo zahvalite našem bivšem komšiji iz Drljače, Živku Krčmareviću. Naše porodice i kumstvo vezuje. Da nije bilo njegove moralne podrške, ne znam da li bismo mama i ja imale snage za borbu da progledam i tako već više od dve decenije. Dar od 500 evra je za nas pravo blago. Naravno, iskoristićemo ga za nastavak mog lečenja. Hvala i svim drugim priložnicima, i koje znam i koje ne znam. Mnogo su nas obradovali, a posebno time što nas ne zaboravljaju uprkos ovom teškom vremenu, kada su ljudi najviše okrenuti sebi samima - rekla je Suzana Vukosavljević, poreklom iz Drljače kod Petrinje, kojoj je dar prosleđen na kućni prag.
Prevremeno je rođena u Bosanskom Novom, gde je zastala izbeglička kolona u kojoj su joj se roditelji kretali. Prebačena je u inkubator u banjalučkoj bolnici. Život joj je spasao, ali vid uzeo. Danas živi u Novom Bečeju sa majkom Danicom, jer je otac davno otišao svojim putem, ne osvrnuvši se. Nije mogao da se suoči sa slepim detetom i očajnom suprugom, bez krova nad glavom i zaposlenja. Nažalost, sličnu porodičnu sudbinu i doživeli su i mnogi drugi, koje je rat izmenio.
O prispeću su obavešteni i ostali navedeni štićenici, koji će narednih dana, takođe, dobiti donacije, a zbog nedostatka prostora u današnjem broju, o ostalim uručenjima, plemeniti Banijci, moći će da pročitaju u narednim izdanjima našeg lista. Samim tim, otkriće i koliko su samo obradovali i pomogli sve ove nesrećne ljude sa kojima se zla sudbina surovo poigrala, kao i šta su svojim dobročiniteljima poručili u znak zahvalnosti. Verujemo da će njihova plemenita tradicija biti nastavljena jer se tako na najlepši način čuva uspomena na zavičaj.
Mali Branislav na operaciji zubaPrispelih 500 evra za 13-godišnjeg Branislava Stamboliju u beogradskom Dopisništvu "Vesti" preuzeo je i otac mališana Rade Stambolija, koji je sa porodicom izbegao iz sela Donji Hrastovac kod Siska.
Za sedam godina 51.740 AUDVečeri Banijaca imaju dugogodišnju tradiciju i sada već sa ponosom mogu da se osvrnu na ono što je urađeno u prošlosti. Od 2008. godine, od kada ih "Vesti" prate, zaključno sa ovogodišnjih 9.000 dolara, humanitarni bilans Banijaca iznosi čak 51.740 dolara koji su podeljeni sirotinji, bolesnima, nemoćnima i unesrećenima.
|