Dva venčanja u Dobrim Vodama
Leto je prošlo, blago nama, doći će opet! Taj slatki uzdah talasaće se sve do kraja idućeg juna na usnama svih štićenika Alena Efovića, čoveka koji sa nevladinom organizacijom "Humanitarna familija" vodi brigu o onima, koji su za mnoge otpisana bića, samo zato što im je sudbina odredila da budu drugačiji od većine stanovnika planete.
Ta grupa mentalno retardiranih i invalida u mnogim sredinama, pa čak i u porodici, nisu rado viđeni ni voljeni.
Alen, njegov brat Enis i nekolicina drugih upravo hoće da ih vole i omoguće da i oni ogromnu ljubav koju nose imaju kome da poklone. Prepustili su im bez nadoknade svoju kuću, oko sebe okupili gromade plemenitog srca, one koji čine da ti mladi iz BiH, Srbije i Crne Gore dožive jedno nezaboravno leto. A, biće ih još i "Vesti" će o svakoj pisati kao izuzetno plemenitoj akciji.
Nakon ovogodišnjeg junskog sunčanja i uživanja na obali mora, u mirisu mediteranskog rastinja, neko od 108 štićenika naučio je i da pliva, nova grupa od 128 duša stigla je prvih septembarskih dana. Vreme idealno, sunca u izobilju, a toplina je u svakom trenutku bila pojačavana osmesima i dobrotom domaćina.
Ti ljudi, već na prvi pogled drugačiji od običnog čoveka, u Dobrim Vodama, gde Alen i njegove "desne ruke" imaju kuće u kojima ih dočekuju raširenih ruku, saznali su kako je neizmerno prijatno kad ih neko zagrli, poljubi, pomiluje kao sebi ravne, s njima su naučili da pesme pevaju, da se šale, glasno smeju i pomisle kako ponekad život može biti i bajkovito lep.
Po povratku sa, po ljudsku dušu, zaista lekovitog letovanja, Alen je opet Parižanin. Obavlja svoj svakodnevni posao, ali i neprestano misleći na te drage mlade ljude, novostečene prijatelje, bolje reći, na svoju novu kao okean veliku i šaroliku porodicu. Glasno otkriva da je zadovoljan, ispunjen čovek, sa nepresušnim snagom koja ga tera da ponovo, i ponovo, omogući da oni koji nisu bili u prilici da vide more, sada kroz uspomene nastave da maštare u u sećanju živim morskim slikama.
A ljubav, ona sa "leptirićima u stomaku? Alenu se brk osmehuje:
- Bili smo svedoci sklapanja dva braka mladih s posebnim potrebama. Fikreta Skomorac i Jasmin Mustafić su iz Zenice, tri-četiri godine žive zajedno, brak su ozvaničili kod nas. Drugi naši mladenci su iz Bele Crkve, Zorica Ginda i Mustafa Hot. Svi tridesetogodišnjaci. Na to Alen dodaje:
- Imamo mi i svog "slavuja", Podgoričanku Dianu Lukovac, peva bolje od 70 odsto estradnih zvezda. Čuće se daleko njen anđeoski glas, pomoći će joj naša Humanitarna porodica... Pančevac Zoran Pendić je naš zaštitni znak, boli glava kako svira frulu - tvrdi Alen.
Slavili su se rođendani, zaplesalo je i njih 15 u invalidskim kolicima. Bio je i jedan maskenbal. Samo za ovu grupu, tročasovno gostovanje imao je pevač Srećko Savović. Nizalo se vreme posvećeno crtanju, plivanju, pevanju, žurkama, druženju sa meštanima i turistima, razmeni iskustava majki koje su bile u pratnji ćerki i sinova.
I bi tačka.
- Na rastanku su se našim suzama mogla napuniti tri olimpijska bazena. Sledeći sastanak je 31. maja 2012. godine. Svi jedva čekamo. Doći će novi gosti, ali i poneki stari. I, aktivisti, naravno - kaže Alen i zaključuje da ni pet poklonjenih ferarija ne bi ga činili bogatijim od saznanja da još ima mnogo dobrih ljudi, a on prijatelje širom bivše Jugoslavije.
Sve više donatora
U Dobre Vode došla su deca sa posebnim potrebama iz Mostara, Dervente, Zenice i Srebrenice (BiH), Subotice, Vršca, Bele Crkve, Pančeva, Odžaka (Srbija), iz Berana, Bijelog Polja, Danilovgrada (Crna Gora). Prihvatili su ih dobrotvori: Alen, Enis i Sanida Efović, Raza Pirović, Almir Sapujani, Razija i Mujo Crnovršanin, Milo Šabotić, Gano, Ženo i Mirsada Šrijelj, Sanija Usezić, Savo Ramović, Ergin Feratović, Anđa i Nano Šćepanović, Zoran Ristić
Volonteri i kontakti
Alen Efović ističe sve veći broj volontera čija im je pomoć značajna: Alma Ljuca iz TV "Montena", Nedeljka Pavlović, "Olimpija Ekspres", Zvonko Antić, Bajro Babačić, Milanko Maričić, Mišel Badea, porodica Kalamperović, Enes Kajić, Slobodanka Ristić, Snežana Ćulafić, knjižara "Severac" i pesnici grada Bara, Mika Jovanović, Vladica Keza Kezović, Radio Bar, Slavko Joketić... - Veliko je interesovanje za naša letovanja, stoga smo uveli kontakt vezu za sugestije, saradnju i prijavljivanje bolesne dece. Kapacitet je ograničen, ali za one koji imaju nade, biće i mesta - ističe Alen i govori brojeve telefona: 00 33 6 58 00 66 33 (Francuska) i 00 382 67 80 64 71 (Crna Gora)
|