- Slažem se sa tom izjavom premijera i drago mi je da je tako. Vučić je svakako u prilici da proceni ko ima uticaja na način kako se vlada zemljom, bilo da je reč o tajkunima, stranim državama ili drugim akterima, koji ne čine oficijelne političke strukture.
- Tu izjavu premijera vidim kao i sve drugo što Vučić izjavljuje, bez ikakve potvrde. On će ostati upamćen u političkoj istoriji Srbije kao neko ko je otvoreno nudio tajkunima da vode javna preduzeća. Srbija nikada nije bila lepše mesto za vladavinu tajkuna kao sada.
- Vlada Aleksandra Vučića nije ispunila obaveze iz Briselskog sporazuma i zato snosi krivicu zbog toga što nijedno poglavlje u pregovorima sa EU nije otvoreno. Istovremeno, Vlada je podizala nerealna očekivanja u javnosti, a nisu u stanju ni direktora Kancelarije za EU godinu dana da postave.
- Moramo biti strpljivi i voditi računa o našim interesima. I mi, kao i ostale zemlje branimo svoje stavove bez obzira na želje i Vlade Srbije i stranaka koje teže ka EU, da ceo proces bude brži i efikasniji. Očekujemo partnerski odnos u pregovorima, ali je pre svega najvažniji njihov kvalitet.
- Uprkos konsolidaciji finansija i privrede zemlje, može se očekivati dalja modernizacija Vojske Srbije i dalje učešće pripadnika VS u mirovnim misijama širom sveta. Modernizacija mora da se nastavi pre svega jer postoji veliki kadrovski potencijal u Vojsci Srbije.
- Budućnost srpskog vazduhoplovstva i vojske zavisi od nivoa naučno-tehnoloških znanja i finansijskih mogućnosti države. Neophodna je nabavka savremenih borbenih sistema. Postojeće stanje i problemi s novcem otežavaju modernizaciju, ali nadam se da će se to promeniti.
- Poslanici opozicije svakodnevno ne prisustvuju na skupštinskim zasedanjima, a onda istražuju gde su poslanici naprednjaka i mere koliko su bili odsutni. Poslanici SNS-a su u Skupštini u ponoć i podne. Na koje piknike idu opozicioni poslanici kada ih nikada nema u skupštinskim klupama?
- Poslovnik ne predviđa izlete, niti da poslanici vlasti daju kvorum pa odu na stranačka dešavanja autobusima koji ih čekaju ispred Narodne skupštine. Ko je platio te autobuse i od čijih para? Pozvani su samo naprednjaci, a njihova jedina zasluga oko izgradnje je ploča sa imenom mosta.
- Takav stav svakako nije iz domena politike. Nije ni iz domena istorije jer su istorijske činjenice nepobitne i nije ih moguće ignorisati, a prestolonaslednik Aleksandar ni na koji način ne ugrožava državu. Pre bi se moglo reći da to ima veze sa psihološko-socijalnim stavom.
- Ispada da Srbija tada nije imala ni šefa države, ni vrhovnog komandanta vojske, nego da smo imali četvoricu vojvoda koji su se samoorganizovali. Ponašanje prema prestolonasledniku i Karađorđevićima je deo tog paketa. Takav odnos u prvom redu diktira Ministarstvo za rad.
- Samit evropskih zemalja našeg regiona i Kine imaće ogroman ekonomski značaj za našu državu, posebno u pogledu investicija. S nekim zemljama ćemo konkurisati zajedno kod kineskih investitora i ulagača. Uz to imamo niz konkretnih projekata koje treba da realizujemo s kineskim partnerima.
- Ukoliko bi bilo prihvaćeno barem 10 od 70 najavljenih projekata, bio bi to dobar podsticaj za srpsku privredu. Kinezi se, međutim, opredeljuju za ulaganja samo tamo gde vide za sebe dobar posao. Pitanje za Srbiju jeste da li može toliko da uzima kineskih kredita koje naši unuci moraju da vrate.
- Izgleda da su shvatili da bez petokrake nema ničega. Međutim, niko od onih koji su na vlasti ne bi smeo da svojata i ističe petokraku jer je ona simbol hrabrosti i junaštva. Oni su pokazali da to nisu, a sada se ponovo vraćaju toj simbolici ne bi li pridobili narod, koji jedva preživljava.
- Ovom promenom podstiču se dve stvari - simbolički i ikonički diskontinuitet od Miloševića, a istovremeno uspostavlja kontinuitet sa levičarskom i socijalističkom tradicijom. Ovo prvo nije sporno, a drugo je više nego problematično s obzirom na neoliberalnu socijalnu ekonomiju koju vode.