- Srbija je jedina zemlja jugoistočne Evrope koja će u 2015. imati pad bruto domaćeg proizvoda, i to od 0,5 odsto. Dakle, ostaće verovatno u recesiji usled slabe domaće tražnje i teške fiskalne konsolidacije. Smanjiće se izvoz, potrošnja, veliki je procenat nenaplativih kredita, nezaposlenost.
- Vlada Srbije preduzela je određene mere koje će delovati recesiono u kratkom periodu, ali će predstavljati dobru osnovu za privredni rast. Pre svega mislim na smanjivanje budžetskog deficita, smanjivanje javnog duga i drugih elemenata koji ograničavajuće deluju na privredni rast.
- Sasvim je siguro da je pojava Sirize u Srbiji moguća, ali nisam siguran da će to biti brzo. Ne smemo zaboraviti da je Grčka u ovom stanju štednje i krize već čitavu deceniju. Dakle, biće i kod nas Sirize samo je pitanje kada.
- Nema ništa od Sirize u Srbiji jer naša opozicija nije čak ni prolazni vetrić. Oni ni u ovim vremenima nisu shvatili da moraju imati energiju da bi bilo šta uradili, a uz to potrebno im je i jedinstvo, koje sada nemaju.
- Da se taj zakon poštuje plaćenici bi odavno bili pohapšeni. Na taj način bili bi znak za svakoga ko namerava isto da učini. Imamo državu koja ih je pustila da šetaju. Nije ih hapsila do te mere da sam pomislio da su oni saradnici.
- Mislim da se većina onih koji ratuju u stranim zemljama posle donošenja zakona vratila. Oni koji nisu predmet su tužilaštva. S druge strane, sigurno je da je novi zakon sprečio odlazak građana Srbije na strana ratišta, a to je bio i cilj.
- Kada je reč o većinskom mišljenju u Srbiji, za raspad Jugoslavije krivi su Nemačka, Vatikan i druge svetske sile koje su je razbile, odnosno Slovenija i Hrvatska koje su napustile tu državu i na taj način je srušile. Mi se još nismo odmakli od tumačenja Slobodana Miloševića.
- U Hrvatskoj je gotovo opšti konsenzus da je to što se dogodilo bilo pozitivno i priželjkivano, potvrđeno na referendumu i izborima. Prema tome, raspad Jugoslavije nije upitan, s obzirom na to - biću malo ironičan - da je Jugoslavija bila smišljena da bi se Hrvati držalo u pokornosti.
- Nedavanjem saglasnosti o prodaji kombinata "Aleksa Šantić" renomiranoj italijanskoj firmi ili nekom drugom zainteresovanom kupcu, rizikuje se investicija vredna osam miliona evra. Za tu blokadu lično je odgovoran Bojan Pajtić. Zato
ćemo videti da u tom poslu zaobiđemo Novi Sad.
- Vlada Srbije htela je Italijanima da budzašto proda ogromni zemljini fond od oko 700 hektara, a od Razvojnog fonda Vojvodine se traži da se odrekne kamata u vrednosti od oko 300 miliona dinara. Tu ponudo odbio je i Nadzorni odbor fonda u kome sedi i Igor Mirović, funkcioner SNS.
U srpskoj vojsci postoji žena sa činom pešadijskog pukovnika koja ispunjava sve uslove da postane i general. To što nije je stvar Ministarstva odbrane i predsednika države koji potpisuje taj ukaz. Očigledno je da se gleda ko je čiji i traži politički podobna kandidatkinja.
- To pitanje jeste legitimno, ali preduslov za to su druga dva pitanja. Prvo treba doneti zakon o bezbednosnim proverama i intenzivnije raditi na suđenjima za ratne zločine. Dakle, očistiti sistem bezbednosti od loših kadrova, pa tek onda govoriti o rodnoj ravnopravnosti.
- To je prilika da premijer na jednom mestu sretne najuticajnije svetske ekonomske lidere i da im predoči šta Srbija kao zemlja može da ponudi. Dovoljno je da te ljude zainteresujemo. Konkretne odluke o investiranju u našu zemlju doći će nešto kasnije.
- Davos je najvažniji svetski ekonomski forum, koji okuplja najveće mislioce današnjice. Prisustvo srpskog premijera je zato jako važno u smislu poznanstava, ali znam da u prošlosti to nije dovelo do konkretnih investicija, pa nisam sigurna da će to biti i sada.